Miesiąc do miesiąca inflacja cen towarów i usług konsumenckich wyniosła 9,09 proc., nieznacznie spadając z 9,49 proc. miesiąc wcześniej. Wzrost cen transportu spowodował wzrost wskaźnika miesięcznego, podczas gdy wzrost cen hoteli, kawiarni i restauracji podniósł wskaźnik roczny. W sondażu Reuters przewidywano, że roczna inflacja wyniesie 55,9 proc., a miesięczna inflacja 7,0 proc.. W lipcu wskaźnik roczny wyniósł 47,83 proc.
Agresywna polityka prezydenta Tayyipa Erdogana polegająca na obniżkach stóp procentowych zapoczątkowała kryzys walutowy pod koniec 2021 r. i spowodowała gwałtowny wzrost inflacji do najwyższego od 24 lat poziomu 85,51 proc. w październiku ubiegłego roku.
Od drugiej tury wyborów pod koniec maja tego roku lira straciła 25 proc. swojej wartości, gdy władze poluzowały kontrolę nad kursem walutowym w ramach zwrotu Erdogana w kierunku bardziej ortodoksyjnej polityki gospodarczej, w tym podwyżek stóp procentowych. Waluta spadła nieznacznie po danych cenowych do 26,78 za dolara o godz. 7:24 GMT.
Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego, krajowy wskaźnik cen producentów wzrósł w sierpniu o 5,89 proc. w ujęciu miesięcznym, co oznacza roczny wzrost o 49,41 proc.
Czytaj więcej
Bank centralny Republiki Turcji podniósł główną stopę procentową o 250 pkt baz., do 17,5 proc. Analitycy średnio oczekiwali jednak wcześniej, że zostanie ona podwyższona do 18 proc.