Spadek był mniejszy (-0,2 proc.) po korekcie cenowej i kalendarzowej, gdyż w drugim kwartale 2023 r. było o jeden dzień roboczy mniej niż w drugim kwartale 2022 roku.
– Po niewielkich spadkach w dwóch poprzednich kwartałach, wiosną niemiecka gospodarka ustabilizowała się – mówi Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. W IV kwartale 2022 r. produkcja gospodarcza spadła o 0,4 proc., a w I kwartale 2023 r. o 0,1 proc. w porównaniu do analogicznych kwartałów poprzednich.
Po dwóch kolejnych spadkach wydatki na spożycie finalne skorygowane cenowo, sezonowo i kalendarzowo w drugim kwartale 2023 r. nieznacznie wzrosły – o 0,1 proc. w stosunku do pierwszego kwartału. Po spadku w półroczu zimowym, wydatki na spożycie ostateczne gospodarstw domowych ustabilizowały się. Publiczne wydatki na spożycie ostateczne powróciły po kilku zauważalnych spadkach w poprzednich kwartałach i nieznacznie wzrosły o 0,1 proc.
Po pozytywnej sytuacji w poprzednim kwartale, nakłady brutto na środki trwałe nieznacznie wzrosły także w drugim kwartale. W porównaniu z poprzednim kwartałem nakłady brutto na środki trwałe w maszyny i urządzenia (+0,6 proc.) nieznacznie przekroczyły nakłady brutto na środki trwałe w budownictwo (+0,2 proc.) po korekcie cenowej, sezonowej i kalendarzowej.
Łączny eksport towarów i usług spadł o 1,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r., po uwzględnieniu korekt cenowych, sezonowych i kalendarzowych. Natomiast import towarów i usług (0,0 proc.) w handlu zagranicznym pozostał na niezmienionym poziomie.