Cięcie amerykańskiego ratingu kredytowego przez agencję Fitch, z najwyższego poziomu AAA do AA+, musiało wywołać nerwowe reakcje na rynkach, ale inwestorzy byli w środę dalecy od paniki. Największa przecena dotknęła rynków azjatyckich. Tokijski indeks giełdowy Nikkei 225 stracił podczas środowej sesji 2,3 proc. Do przeceny doszło również na giełdach europejskich, ale jej skala później osłabła. Niemiecki indeks DAX i francuski CAC 40 traciły po południu po mniej niż 1 proc. Sesja w USA zaczęła się od spadków, a S&P 500 tracił na jej początku 0,8 proc. Dolar umacniał się wobec euro i złotego (za 1 USD płacono po południu 4,06 zł). Cięcie ratingu jakoś mocno nie wstrząsnęło rynkiem obligacji. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek wzrosła i późnym popołudniem wynosiła 4,07 proc.
Oburzony Waszyngton
Decyzja o cięciu ratingu była zaskakująca, choć od maja USA posiadały w agencji Fitch negatywną perspektywę ratingu. Nadano ją wówczas ze względu na spór polityczny o podniesienie limitu zadłużenia i wynikające z tego sporu ryzyko technicznego bankructwa USA. „Powtarzające się spory polityczne o limit zadłużenia oraz osiągane w ostatniej chwili porozumienia doprowadziły do erozji zaufania do zarządzania fiskalnego” – piszą analitycy Fitch, uzasadniając cięcie ratingu. Swoją decyzję tłumaczą również oczekiwanym pogorszeniem kondycji fiskalnej USA w ciągu nadchodzących trzech lat, bardzo dużym długiem publicznym oraz gorszymi standardami rządzenia niż w krajach posiadających najwyższe ratingi. Fitch spodziewa się m.in, że deficyt finansów publicznych USA wzrośnie z 3,7 proc. PKB w 2022 r. do 6,7 proc. w 2023 r.
– Mocno nie zgadzamy się z tą decyzją – stwierdziła Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu.
Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu, stwierdziła natomiast, że decyzja agencji Fitch była arbitralna i „oparta na nieaktualnych danych”. – Decyzja agencji Fitch nie zmienia tego, co Amerykanie, inwestorzy i ludzie na całym świecie już wiedzą. Tego, że amerykańskie obligacje rządowe pozostają jednymi z czołowych bezpiecznych i płynnych aktywów na świecie i że gospodarka amerykańska jest fundamentalnie silna – powiedziała Yellen.