W Niemczech zmniejszył się spadek produkcji, przybywa samochodów

Zamówienia w niemieckich fabrykach odbiły się w maju o 6,4 proc. m/m, wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 1 proc. co jest oznaką, że spadek produkcji może się zmniejszać. Ale rok do roku zamówienia były nadal niższe – o 4,3 proc.

Publikacja: 06.07.2023 09:07

W Niemczech zmniejszył się spadek produkcji, przybywa samochodów

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realne (skorygowane o ceny) nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w maju 2023 r. miesiąc do miesiąca po wyrównaniu sezonowym i kalendarzowym. Po rewizji wstępnych wyników, nowe zamówienia w kwietniu 2023 r. wzrosły o 0,2 proc. w porównaniu do marca 2023 r. (wstępne dane: -0,4 proc.). Jednak mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy pokazało, że nowe zamówienia były o 6,1 proc. niższe w okresie od marca do maja niż w poprzednich trzech miesiącach. Nowe zamówienia z wyłączeniem zamówień na dużą skalę wzrosły w maju 2023 r. o 3,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W przetwórstwie przemysłowym pozytywne zmiany można zaobserwować w większości sektorów gospodarki. Szczególnie pozytywny wpływ na wynik miała produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (+8,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca po wyrównaniu sezonowym i kalendarzowym) oraz produkcja pozostałego sprzętu transportowego (+137,1 proc.). Produkcja pozostałego sprzętu transportowego obejmuje produkcję statków, taboru kolejowego, statków powietrznych i kosmicznych oraz pojazdów wojskowych. Gwałtowny wzrost w tym sektorze jest spowodowany zamówieniami na dużą skalę. Z kolei produkcja sprzętu elektrycznego wykazała wyraźnie negatywną tendencję wydajnościową (-15,0 proc.).

Czytaj więcej

Niemcy wciąż utrzymują dodatnie saldo handlu zagranicznego

Podczas gdy nowe zamówienia w sektorze dóbr inwestycyjnych wzrosły o 12,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadły o 1,1 proc. w sektorze dóbr pośrednich i spadły o 0,8 proc. w obszarze dóbr konsumpcyjnych w tym samym okresie.

Zamówienia krajowe wzrosły o 6,2 proc., a zamówienia zagraniczne o 6,4 proc., przy czym nowe zamówienia ze strefy euro wzrosły o 6,5 proc., a zamówienia z reszty świata o 6,2 proc.

Realne obroty w przetwórstwie przemysłowym (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) wzrosły w maju 2023 r. o 2,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Po rewizji danych wstępnych w kwietniu 2023 r. nastąpił spadek o 0,2 proc. w stosunku do marca 2023 r. (dane wstępne: -1,2 proc.). Kalendarzowe obroty w maju 2023 roku były o 4,0 proc. wyższe niż w maju 2022 roku.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata