Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 14:36 Publikacja: 30.05.2023 21:00
Foto: SPENCER PLATT
Na przełomie roku końca dobiegła zapoczątkowana jeszcze w 2021 r. tendencja słabszego zachowania spółek technologicznych na tle szerszych indeksów rynku amerykańskiego. Skupiający technologiczne blue chips Nasdaq 100 zyskał od początku roku 32 proc., podczas gdy S&P 500 odnotował trzy razy skromniejszą zwyżkę. Ta tendencja jeszcze przez jakiś czas powinna się utrzymywać, przynajmniej jeśli wierzyć uczestnikom sondażu Bloomberga wśród inwestorów.
Prawie 41 proc. spośród blisko 500 respondentów oceniło, że do końca roku najwyższe stopy zwrotu przyniesie preferowanie najbardziej rentownych spółek, które dodatkowo mogą się pochwalić ponadprzeciętnymi perspektywami wzrostu, nawet jeśli są one bardzo wysoko wyceniane. Tym samym spółki technologiczne, których wyceny jeszcze w 2022 r. znajdowały się pod presją za sprawą wzrostu rynkowych stóp procentowych, mają duże szanse dalej korzystać na obawach rynku przed recesją w USA. Scenariusz recesji, na którym technologiczne blue chips, zyskałyby dzięki pozytywnemu wpływowi ewentualnych obniżek stóp na wyceny, jednocześnie zniechęca do inwestowania w akcje z branż najbardziej wrażliwych na cykl koniunkturalny. Do tej pory Nasdaq 100 odrobił już prawie dwie trzecie strat z kulminującej jesienią wyprzedaży, a pomógł mu w tym boom w branży sztucznej inteligencji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas