Produkcja hamuje niemiecką gospodarkę

Zamówienia w niemieckich fabrykach gwałtownie spadają, ponieważ produkcja nadal radzi sobie gorzej niż inne części największej europejskiej gospodarki.

Publikacja: 05.05.2023 09:22

Produkcja hamuje niemiecką gospodarkę

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realne (skorygowane o ceny) nowe zamówienia w przetwórstwie przemysłowym spadły o 10,7 proc. w ujęciu wyrównanym sezonowo i kalendarzowo w marcu 2023 r. w porównaniu z lutym 2023 r. To najsilniejszy spadek od czasu załamania nowych zamówień w kwietniu 2020 r. w wyniku pandemii koronawirusa. W lutym nastąpił wzrost nowych zamówień o 4,5 proc. w lutym 2023 r. (dane wstępne: 4,8 proc.). Biorąc pod uwagę I kwartał 2023 roku, nowe zamówienia były o 0,2 proc. wyższe niż w ostatnim kwartale roku poprzedniego. Wyłączając zamówienia na dużą skalę, w marcu 2023 r. nastąpił spadek o 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Czytaj więcej

Niemcy: rząd przewiduje ożywienie gospodarcze

Negatywny trend nowych zamówień widoczny jest w większości sektorów gospodarki w przetwórstwie przemysłowym. Na ogólny wynik istotny wpływ miał spadek w sektorze konstrukcji pojazdów różnych (budowa statków, pojazdów szynowych, samolotów, statków kosmicznych i pojazdów wojskowych), gdzie nowe zamówienia spadły w marcu 2023 r. o 47,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca na zasadzie sezonowości i podstawa dostosowana do kalendarza. W tym sektorze nastąpił wzrost o 55,0 proc. w lutym 2023 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca z powodu dużych zamówień, które zostały wstrzymane w bieżącym miesiącu. Duży wpływ na wyniki miały również pojazdy silnikowe i części samochodowe (-12,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca).

Podczas gdy nowe zamówienia w sektorze dóbr inwestycyjnych spadły o 14,1 proc., a w obszarze dóbr pośrednich o 7,5 proc. w marcu 2023 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, nowe zamówienia w sektorze dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 1,2 proc.

Zamówienia zagraniczne spadły o 13,3 proc., zamówienia krajowe o 6,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tym samym nowe zamówienia z zagranicy spadły o 14,8 proc., a zamówienia ze strefy euro o 10,8 proc.

Według wstępnych danych realne obroty w przetwórstwie przemysłowym (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) spadły w marcu 2023 r. o 2,9 proc. w porównaniu z lutym 2023 r. Rewizja wstępnych danych wykazała wzrost o 1,5 proc. w lutym 2023 r. w stosunku do stycznia 2023 r. (dane wstępne zatwierdzone) . Obroty wyrównane kalendarzowo w marcu 2023 roku były o 3,7 proc. wyższe niż w marcu 2022 roku.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata