Inflacja zaczyna dręczyć też Niemców. Żywność mocno podrożała

Stopa inflacji w Niemczech, mierzona jako zmiana rok do roku wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), wyniosła w marcu 2023 roku 7,4 proc.

Publikacja: 13.04.2023 13:37

Inflacja zaczyna dręczyć też Niemców. Żywność mocno podrożała

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Zarówno w styczniu, jak i lutym 2023 roku stopa inflacji nad Renem wyniosła +8,7 proc. – Tempo inflacji zwolniło, ale pozostaje na wysokim poziomie – powiedziała Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. – Gospodarstwa domowe odczuły zwłaszcza skutki kolejnej podwyżki cen żywności w marcu – dodała. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje również, że ceny konsumpcyjne w marcu 2023 r. wzrosły wobec lutego o 0,8 proc.

Ceny produktów energetycznych były w marcu 2023 r. o 3,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrost cen produktów energetycznych wyhamował więc znacząco, pozostając poniżej poziomu inflacji. W lutym wyniósł +19,1 proc., a w styczniu +23,1 proc. Ze względu na ubiegłoroczny silny wzrost cen energii, dane za marzec 2023 r. zostały jednak obarczone efektem bazy. Paliwa silnikowe kosztują znacznie mniej (-16,1 proc.) niż rok wcześniej. Ceny energii podlegają również hamulcom cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła sieciowego, które wchodzą w życie z mocą wsteczną od stycznia 2023 r. Na ogólny rozwój cen energii ma jednak wpływ wiele czynników, zwłaszcza międzynarodowe ceny zakupu.

Szczególnie duży wzrost odnotowano ponownie w przypadku cen energii dla gospodarstw domowych w okresie marzec 2022 – marzec 2023 (+21,9 proc.). Ceny gazu ziemnego wzrosły o 39,5 proc., energii elektrycznej o 17,1 proc., a ciepła sieciowego o 16,4 proc. Ponadprzeciętne wzrosty cen utrzymywały się również na pozostałych nośnikach energii dla gospodarstw domowych, m.in. ceny drewna opałowego, pelletu drzewnego i innych paliw stałych wzrosły o 39,4 proc. Natomiast ceny oleju opałowego znacznie spadły – o 35,7 proc.

Czytaj więcej

Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano

Ceny żywności w górę

Ceny żywności wzrosły w marcu 2023 r. o 22,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Wzrost cen żywności przyspieszył więc jeszcze bardziej (luty 2023 r.: +21,8 proc.; styczeń 2023 r.: +20,2 proc.), a tymczasem jest trzykrotnie wyższy od ogólnej stopy inflacji. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w marcu 2023 r. odnotowano wzrost cen wszystkich grup żywności. Szczególnie mocno wzrosły ceny nabiału i jaj (+34,6 proc.). Znaczne wzrosty rok do roku odnotowano również w przypadku warzyw (+27,3 proc.), pieczywa i płatków zbożowych (+23,8 proc.) oraz produktów rybnych i owoców morza (+22,2 proc.). Zaobserwowano bardzo wysokie wzrosty cen niektórych artykułów spożywczych. Przykładowo za cukier konsumenci musieli zapłacić o 70,9 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ub.r.

Stopa inflacji z wyłączeniem energii wyniosła w marcu 2023 roku +7,8 proc., a więc była wyższa niż ogólna stopa inflacji, co oznacza, że ​​ceny energii mają obecnie nawet niewielki wpływ na inflację. To, w jakim stopniu ceny żywności wpływają obecnie na ogólną inflację, ujawnia się po wyłączeniu energii i żywności. Wynikowy wskaźnik był wyraźnie niższy (+5,8 proc.). Ponadto wskaźnik inflacji z wyłączeniem energii i żywności pokazuje, że inflacja jest wysoka również w przypadku innych grup produktów. Już w grudniu 2022 r. stopa ta przekraczała pięcioprocentowy próg i ponownie nieznacznie wzrosła po osiągnięciu +5,6 proc. w styczniu 2023 r. i +5,7 proc. w lutym 2023 r.

Czytaj więcej

Niemiecki handel zagraniczny ma się lepiej

Droższa higiena osobista

Ceny towarów (ogółem) wzrosły w marcu 2023 r. o 9,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Wzrost cen był szczególnie duży w przypadku dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (+11,9 proc.), do czego przyczynił się przede wszystkim wzrost cen żywności. Znacznie wyższe ceny trzeba było zapłacić także za nietrwałe dobra konsumpcyjne do higieny osobistej (+14,6 proc.), piwo (+13,6 proc.) oraz napoje bezalkoholowe (+13,2 proc.). Ceny dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku wzrosły o 6,2 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Znaczne wzrosty cen odnotowano zwłaszcza w przypadku mebli i sprzętu oświetleniowego (+10,3 proc.) oraz nowych samochodów (+7,5 proc.).

Ceny usług (ogółem) wzrosły w marcu 2023 r. o 4,8 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Czynsze netto bez kosztów ogrzewania wzrosły o 2,1 proc. Ponadprzeciętnie wzrosły ceny niektórych usług, takich jak utrzymanie i remont mieszkań (+16,6 proc.), usługi cateringowe w restauracjach, kawiarniach itp. (+10,8 proc.) oraz usługi obiektów socjalnych (+9,8 proc.). Ceny spadły rok do roku tylko w przypadku bardzo niewielkiej liczby usług, na przykład usług telekomunikacyjnych (-0,9 proc.).

Sezonowe wzrosty cen

W porównaniu z lutym 2023 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrósł o 0,8 proc. Znaczne sezonowe wzrosty cen odnotowano zwłaszcza w przypadku wczasów zorganizowanych (+9,2 proc.), biletów lotniczych (+8,5 proc.) oraz odzieży (+5,1 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu gospodarstwa domowe musiały też płacić za żywność ogółem (+1,3 proc.), zwłaszcza za warzywa (+6,5 proc.). Ponownie nastąpił wyraźny spadek cen tłuszczów i olejów jadalnych (-3,1 proc.), a w szczególności masła (-7,0 proc.) w porównaniu z miesiącem wcześniejszym. Ceny energii (ogółem) pozostały bez zmian. Mimo to ceny niektórych produktów energetycznych wzrosły; ceny ciepła sieciowego (+1,2 proc.) i gazu ziemnego (+0,7 proc.) wzrosły mimo zahamowań cenowych. Wraz z tymi wzrostami cen nastąpiły spadki m.in. oleju opałowego (-2,3 proc.) oraz energii elektrycznej (-0,6 proc.). Ceny paliw silnikowych (ogółem) pozostały na niemal niezmienionym poziomie (-0,1 proc., w tym benzyny super: +0,3 proc., olej napędowy: -1,6 proc.).

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata