Państwo Środka znów zadziwia bardzo niską inflacją konsumencką

Wzrost cen w Chinach był w marcu prawdopodobnie najniższy spośród wszystkich dużych gospodarek świata. U producentów trwa tam deflacja.

Publikacja: 11.04.2023 21:00

Państwo Środka znów zadziwia bardzo niską inflacją konsumencką

Foto: AFP

Inflacja konsumencka w Chinach zwolniła do 0,7 proc. rok do roku w marcu z 1 proc. w lutym. Była ona najniższa od września 2021 r., a średnio prognozowano, że pozostanie na lutowym poziomie. Osiągnęła ona szczyt we wrześniu 2022 r. na poziomie 2,8 proc. Jeszcze w styczniu wynosiła 2,1 proc. Inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca cen żywności, paliw i energii, przyspieszyła co prawda z 0,6 proc. rok do roku w lutym do 0,7 proc. w marcu, ale licząc miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,3 proc. Był to ich już drugi spadkowy miesiąc z rzędu, a średnio oczekiwano, że się nie zmienią.

Mocno spadły za to ceny u chińskich producentów. Zmniejszyły się one w marcu o 2,5 proc., po tym jak w lutym spadły o 1,4 proc. Spadały one już trzeci miesiąc z rzędu.

– Deflacja cen producenckich pogłębiła się i była najgłębsza od 33 miesięcy, a inflacja konsumencka po raz pierwszy od ponad roku wyhamowała poniżej poziomu 1 proc. Spowodowane było to głównie przez niższą inflację cen żywności i paliw. O ile nadal możemy spodziewać się pewnej presji wzrostowej na ceny związanej z bardziej ciasnym rynkiem pracy, o tyle uważamy, że pozostanie ona poniżej rządowego pułapu wynoszącego „około 3 proc.”. Jej przyspieszenie będzie dużo niższe od tego, co widzieliśmy w innych gospodarkach po luzowaniu restrykcji wirusowych – uważa Zichun Huang, ekonomista Capital Economics.

– Marcowy raport o inflacji w Chinach wskazuje, że gospodarka chińska przechodzi przez proces dezinflacyjny, co zostawia większe pole do luzowania polityki pieniężnej, by zwiększyć popyt – twierdzi Zhou Hao, ekonomista z firmy Guotai Junan International.

Dotychczas publikowane statystyki za marzec wskazują na dosyć nierówne ożywienie gospodarcze w Chinach. Liczony przez firmę Caixin wskaźnik PMI, mierzący koniunkturę w przemyśle, niespodziewanie spadł z 51,6 pkt w lutym do 50 pkt w marcu. (Poziom 50 pkt w sondażach PMI stanowi granicę między recesją a ekspansją w danym sektorze.) PMI dla sektora usług wzrósł natomiast z 55 pkt do wysokiego poziomu 57,8 pkt. To sugeruje, że o ile branża usługowa korzysta z ożywienia koniunktury po luzowaniu obostrzeń pandemicznych, o tyle przemysł nadal mierzy się z wieloma problemami, w tym ze słabszym popytem zagranicznym. – Musimy spróbować każdej metody, by ustabilizować eksport do gospodarek rozwiniętych – stwierdził w piątek Li Qiang, chiński premier.

Jak dotąd niewiele krajów opublikowało dane o inflacji konsumenckiej za marzec. (W środę poznamy jej odczyt z USA). Spośród tych, które to zrobiły, najniższą inflację miały Chiny. W lutym były one krajem mającym najmniejszą inflację konsumencką spośród dużych gospodarek i wiele wskazuje, że utrzymają ten „tytuł” również w marcu. Spośród wszystkich gospodarek świata niższą niż w Chinach kontynentalnych inflację miało w lutym jedynie Makau, czyli specjalny region autonomiczny ChRL. Inflacja konsumencka wynosiła tam wówczas 0,77 proc.

Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT