Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2025 14:46 Publikacja: 25.03.2023 11:18
Debora Revoltella, główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Foto: fot. Andreas Arnold/Bloomberg
Wygląda na to, że europejska gospodarka okazała się bardziej odporna na szok energetyczny, niż można się było obawiać. Prognozy, że strefa euro wpadnie w tym roku w recesję, zaczęły znikać – chociaż nie można wykluczyć, że pod wpływem ostatnich zawirowań w sektorze bankowym wrócą. Czy to, że spowolnienie jest płytsze, niż oczekiwano, oznacza, że wolniej będzie przebiegał proces tłumienia inflacji? Innymi słowy: utrzymuje się tradycyjna, dodatnia zależność między wzrostem gospodarczym a inflacją?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Sprawiedliwości wstrzymać egzekwowanie przepisów karzących amerykańskie spółki za wręczanie łapówek zagranicznym oficjelom rządowym.
Trendy, które normalnie trwałyby tygodnie, są teraz kompresowane do kilku dni – a czasem nawet jednego dnia
Zapowiedziana podwyżka taryf na import stali oraz aluminium do Stanów Zjednoczonych grozi rozpoczęciem wojny handlowej z Unią Europejską. Jak na razie wygląda jednak na to, że inwestorzy nie wystraszyli się takiego zagrożenia.
Zapowiedź Trumpa, że USA przejmą kontrolę nad Kanałem Panamskim, mogła przywołać złe wspomnienia u wielu Panamczyków. Wszak Panama została już najechana przez Stany Zjednoczone w grudniu 1989 r.
Władze Panamy dosyć szybko dostosowały się do części żądań nowej waszyngtońskiej administracji. Pod jej naciskiem wycofały się m.in. z uczestnictwa w wielkiej chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku. Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na strategicznej trasie transportowej.
Motywacja prezydenta Donalda Trumpa do pogrożenia karnymi cłami Kanadzie i Meksykowi oraz nałożenia ich na Chiny nie musiała być wyłącznie gospodarcza. Ważną kwestią jest bowiem powstrzymanie napływu fentanylu do Stanów Zjednoczonych.
Energa Operator z grupy Orlenu za otrzymane z EBI pieniądze będzie przyłączać nowych odbiorców, w tym OZE. Wydatki obejmą też budowę i modernizację aktywów dystrybucyjnych oraz rozwój inteligentnej sieci.
Należąca do koncernu Energa Operator za otrzymane z EBI pieniądze będzie przyłączać nowych odbiorców, w tym OZE. Wydatki obejmą też modernizację sieci dystrybucyjnej, budowę i modernizację aktywów dystrybucyjnych oraz rozwój inteligentnej sieci.
Poznańska grupa energetyczna zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytu inwestycyjnego. Pozyskany 1 mld zł ma zostać w całości przeznaczony na inwestycje w obszarze dystrybucji. Współfinansowane przez EBI inwestycje z zakresu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej obejmą lata 2023-2025 i będą realizowane w północno-zachodniej Polsce.
Sytuacja jest ciekawa. Indeksy na GPW biją rekordy, a jednocześnie przybywa zagranicznych funduszy grających na spadek wycen polskich firm. W rejestrze prowadzonym przez KNF jest aktualnie aż 20 krótkich pozycji.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie głównych indeksów, które praktycznie odrobiły piątkowe spadki.
Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Sprawiedliwości wstrzymać egzekwowanie przepisów karzących amerykańskie spółki za wręczanie łapówek zagranicznym oficjelom rządowym.
Analitycy Noble Securities widzą potencjał w akcjach meblarskiej grupy. Dlatego wydali rekomendację „akumuluj” podnosząc cenę docelową do 33,80 zł.
Kurs akcji CCC rośnie we wtorek nawet o prawie 14 proc. To reakcja inwestorów na najnowsze informacje z obuwniczo-odzieżowej grupy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas