EBC nie przestraszył się kryzysu

Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe tak jak wcześniej zapowiadał. Dał do zrozumienia, że nie wycofuje się z walki przeciwko inflacji. Wcześniej Credit Suisse ogłosił, że otrzyma 50 mld franków pożyczki od Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Publikacja: 16.03.2023 21:00

EBC nie przestraszył się kryzysu

Foto: Andreas Arnold/Bloomberg

Europejski Bank Centralny dokonał w czwartek takiej podwyżki stóp procentowych, jaką zapowiedział – o 50 pkt baz. Główna stopa wzrosła do 3,5 proc., a depozytowa do 3 proc. Część analityków liczyła wcześniej na to, że EBC dokona w czwartek mniejszej podwyżki stóp lub nawet się z nią wstrzyma ze względu na silne napięcia w globalnym i europejskim sektorze bankowym. EBC uznał jednak, że walka z inflacją wciąż jest priorytetem. Czwartkowa podwyżka została jednak uznana za „gołębią”, gdyż w komunikacie Rady Prezesów EBC nie było żadnych wzmianek dotyczących stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Priorytety Lagarde

– Inflacja będzie zbyt długo zbyt wysoka – powiedziała Christine Lagarde, prezes EBC na czwartkowej konferencji prasowej. Powiedziała również, że ostatnia decyzja EBC o podwyżce stóp została podjęta „bardzo dużą większością”. Lagarde zapowiedziała, że EBC nie będzie przerywał walki z inflacją.

Ekonomiści tej instytucji obniżyli jednak prognozy dla inflacji. Spodziewają się obecnie, że wzrost cen w 2023 r. wyniesie 5,3 proc., podczas gdy wcześniej prognozowali 6,3 proc. Projekcja na 2024 r. została obniżona z 3,4 proc. do 2,9 proc., a na 2025 r. z 2,3 proc. do 2,1 proc. Lagarde zwróciła uwagę, że prognozy te powstały jeszcze przed ujawnieniem się napięć w sektorze bankowym, które mogą przyczynić się do jej dalszego hamowania.

W komunikacie Rady Prezesów podkreślono, że europejski system bankowy jest „silny”, ale w razie potrzeby EBC może mu zapewnić wsparcie płynnościowe. Lagarde podkreśliła, że banki są obecnie w o wiele lepszej sytuacji niż w 2008 r., a w razie potrzeby EBC dysponuje zestawem narzędzi pomocowych, które wielokrotnie sprawdzały się w przeszłości.

– Czy to podczas kryzysu finansowego, kryzysu w strefie eur, czy w czasie pandemii, EBC zawsze był, by pomagać. „Robić wszystko, co potrzebne”. Jednakże wielką różnicą pomiędzy obecną sytuacją a tą sprzed 15 lat jest to, że teraz istnieje poważny problem z inflacją. EBC nie może wrócić do swojej roli „strażaka”, w czasie gdy musi walczyć z inflacją – twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista ING.

Szwajcarski pakiet

EBC zdecydował się na podwyżkę stóp, taką jak wcześniej sygnalizował, m.in. gdyż w czwartek zmalały obawy inwestorów o kondycję europejskich pożyczkodawców. Bank Credit Suisse ogłosił, że dostanie 50 mld franków pożyczki ze Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB ). W swoim komunikacie podkreślił, że ma ona „prewencyjnie wzmocnić jego płynność”. „Credit Suisse spełnia wymagania kapitałowe i płynnościowe nałożone na banki systemowo ważne” – mówił natomiast komunikat SNB. Pożyczka „prewencyjnie wzmacniająca płynność” ma za zadanie uspokoić inwestorów po tym, jak w trakcie środowej sesji akcje Credit Suisse straciły 24 proc. Środowa przecena była reakcją na deklarację Saudi National Banku (największego udziałowca Credit Suisse), że nie ma on zamiaru zwiększać swoich inwestycji w tym szwajcarskim banku.

W czwartek rano również Saudi National Bank próbował uspokajać inwestorów. – Jeśli przyjrzymy się nawet temu, co powiedział SNB o współczynnikach kapitałowych Credit Suisse, to oni są solidni, a wszystko jest w porządku. Myślę, że nie potrzebują więcej kapitału – stwierdził w rozmowie z CNBC Ammar Al Khudairy, przewodniczący Rady Dyrektorów Saudi National Banku.

Akcje Credit Suisse zyskiwały podczas czwartkowej sesji nawet 40 proc. Tymczasem większość europejskich indeksów giełdowych balansowała w czwartek pomiędzy niewielkimi zwyżkami a umiarkowanymi spadkami. Duże odbicie na rynkach się nie zmaterializowały.

Kłopoty banków dawały o sobie wciąż znać za oceanem. Akcje First Republic Banku traciły ponad 30 proc. w pierwszych godzinach sesji. Impulsem do ich wyprzedaży były doniesienia Bloomberga, że bank ten szuka dla siebie kupca.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata