Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.01.2025 04:56 Publikacja: 12.03.2023 21:00
Foto: Adobestock
Jaki jest najbardziej kasowy hollywoodzki film wszech czasów? Cóż, zależy, jak na to spojrzeć. Najczęstsza odpowiedź na to pytanie: oczywiście „Avatar”. Film Jamesa Camerona z 2010 roku zarobił blisko 3 mld dolarów na całym świecie, tuż za nim są „Avengers: Koniec gry” z 2,8 mld dolarów.
„Avatar 2: Istota wody” ma obecnie 2 mld dolarów brutto na całym świecie i ta kwota wciąż rośnie. Wątpliwe jednak, czy osiągnie wyżyny oryginału.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrakty terminowe na Nasdaq 100 mocno traciły w poniedziałek rano. Model sztucznej inteligencji opracowany przez chińską firmę DeepSeek zagroził bowiem amerykańskiej dominacji w dziedzinie AI.
W ciągu kilku dni od startu chiński konkurent ChatGPT wskoczył do grona najczęściej pobieranych aplikacji. Eksperci twierdzą, że DeepSeek potrafi więcej, a przy tym wykorzystuje mniej zasobów, a więc jest tańszy od najpopularniejszych obecnie narzędzi OpenAI.
Amerykański prezydent jak na razie nie zdecydował się na silne uderzenie handlowe w Państwo Środka. Jego wypowiedzi wskazują raczej na to, że obecnie zależy mu na złagodzeniu relacji. Kluczowa może być kwestia dalszego działania TikToka w Ameryce.
Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
To, że BlackRock oraz sześć wielkich banków z USA wycofało się z porozumienia na rzecz neutralności klimatycznej, jest symbolem tego, że idea ratowania klimatu „za wszelką cenę” zaczęła być postrzegana na Wall Street jako obciążenie wizerunkowe.
Już ponad jedna trzecia tantiem twórców pochodzi z kanałów cyfrowych. Dla twórców to wcale nie jest lepiej – na tantiemach cyfrowych zyskują głównie największe gwiazdy.
Tradycyjna płatna telewizja będzie tracić rynek, ale wolniej, niż się spodziewano, a serwisy streamingowe coraz częściej łączyć siły – przewiduje analityk doradczej firmy.
II kwartał przyniósł ważne decyzje jednego z trzech głównych graczy na rynku platform streamingowych. Właściciel platformy Max.com zdecydował, że kanały telewizyjne to nie przyszłość. Czy faktycznie się pozbędzie TVN-u?
O 28 proc., do 2,3 mld zł, wzrosła w 2023 r. wartość internetowych serwisów z wideo na żądanie (VoD) – szacuje firma analityczna PMR. Jej eksperci uważają, że to nie koniec wzrostu.
Wraz z odbudową widowni kin oraz rozkręcającą się rywalizacją telewizji i platform streamingowych o względy polskich rodzin pęcznieją przychody i zyski dystrybutorów filmów. Kto zarabia najlepiej?
Warner Bros Discovery może wydzielić serwis Max do osobnej spółki. Netflix nie chce budować pakietu z konkurentami. Widzi swój rynek wielki.
Podobnie jak wcześniej właściciel Facebooka i X od przyszłego roku, także streamingowa platforma przestanie podawać, ilu ma aktywnych subskrybentów. Inwestorzy uznali, że to znak, iż już nie będzie ich przybywać.
Dostęp do internetu w 2025 r. będzie usługą medialno-rozrywkową, za którą będzie płacić się w Polsce najwięcej – szacują eksperci. Gdzie widzą największe wzrosty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas