Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 19:52 Publikacja: 13.01.2023 21:00
Foto: AdobeStock
Spółki technologiczne dostrzegają załamanie sprzedaży komputerów. Według danych Gartnera w IV kw. ubiegłego roku sprzedano o 29 proc. mniej urządzeń niż w ostatnich trzech miesiącach 2021 r.
Eksperci oficjalnie obwieszczają koniec popandemicznego skoku popytu. – Spółki starają się naprawiać już posiadane maszyny i opóźniają zakupy. Oznacza to, że duzi klienci wrócą na rynek pewnie dopiero w 2024 r. – uważa Mikako Kitagawa, analityk Gartnera.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
Wielka inwestycja Microsoftu w Polsce w 2026 r. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zostaną wykorzystane budowane obecnie moce obliczeniowe – mówi Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu.
Jeśli początek roku ma definiować tegoroczne dokonania rynków finansowych, to szykuje się spora niespodzianka.
Aż 75 proc. Polaków wskazało, że korzysta z aplikacji mobilnej banku w telefonie. Dla ludzi w wieku 18–24 lata aplikacja jest podstawowym narzędziem dostępu do konta – korzysta z niej ponad 90 proc. najmłodszej grupy respondentów.
Australijski Minotaur Capital wykorzystuje sztuczną inteligencję do pracy zwykle wykonywanej przez analityków.
Elon Musk, wraz z konsorcjum inwestorów, zaoferował wykupienie firmy Sama Altmana. Jego propozycja została szybko odrzucona, ale mogą być kolejne próby zakupu.
Alphabet, Meta i Microsoft zamierzają wydać w tym roku 230 miliardów dolarów na prace nad sztuczna inteligencją. Natomiast Amazon planuje wydać 100 miliardów dolarów. Inwestorzy nie są pewni, czy te wydatki się zwrócą.
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Sztuczna inteligencja to rewolucja, ale amerykańska giełda dyskontuje zbyt wiele. Tymczasem wyceny na Starym Kontynencie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a to szansa w dłuższym terminie – twierdzi Tomasz Markowski, zarządzający Total FIZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas