Goldman Sachs: Aktywa ryzykowne mogą dać zyski nawet przy łagodnej recesji w USA

Aktywa ryzykowne mogą przynieść atrakcyjne zyski w 2023 r., jeżeli uda się uniknąć recesji w USA, ale nawet w przypadku łagodnej recesji w USA, która zakończy się w tym roku, akcje mogą nadal przynosić pozytywne stopy zwrotu, biorąc pod uwagę znaczne zwyżki obserwowane w ostatnich miesiącach poprzednich spowolnień gospodarczych, prognozują analitycy Goldman Sachs. Uważają oni, że szanse na dodatnie stopy zwrotu z amerykańskich akcji przewyższają szanse na recesję w tym roku i oczekują zysków na akcjach strefy euro i Wielkiej Brytanii, mimo że ich zdaniem te regiony są już w recesji.

Publikacja: 13.01.2023 15:08

Goldman Sachs: Aktywa ryzykowne mogą dać zyski nawet przy łagodnej recesji w USA

Foto: AdobeStock

"Jeśli unikniemy recesji, zwroty z rynków finansowych w 2023 r. będą mniej zmienne niż w 2022 r.; oczekujemy, że zdywersyfikowany portfel akcji i obligacji o umiarkowanym ryzyku zapewni łączny zwrot w wysokości 9% dla klientów opodatkowanych i 9,8% dla klientów zwolnionych z podatku" - czytamy w raporcie "Goldman Sachs Investment Strategy Group Outlook".

Analitycy banku przypisali zakres prawdopodobieństwa 45-55% dla ryzyka recesji w USA w 2023 roku. Jak podkreślają, recesja nie jest ich bazowym scenariuszem, a rekomendacje inwestycyjne opierają się na tym 45-55% prawdopodobieństwie.

"Jeśli recesja pojawi się na początku roku, zyski przedsiębiorstw i akcje spadną - być może poza maksymalny spadek z 2022 roku - ale obligacje zabezpieczą portfel poprzez wzrost wartości, ponieważ punkt wyjścia stóp procentowych jest znacznie wyższy niż na początku 2022 roku. Jednak pod koniec 2023 r., wraz z ustępowaniem recesji i rozrzedzaniem się mgły niepewności, rynek akcji najprawdopodobniej zaliczy rajd. Oczekiwalibyśmy wysokich, jednocyfrowych stóp zwrotu dla zdywersyfikowanego portfela o umiarkowanym ryzyku. Jeśli recesja utrzyma się do końca roku, rynek akcji najprawdopodobniej zakończy rok w pobliżu dołków, które widzieliśmy w 2022 r., zapewniając całkowity zwrot w wysokości ujemnej 4,4% od końca roku 20222 i skutkując niskim lub średnim jednocyfrowym ujemnym zwrotem dla portfela o umiarkowanym ryzyku" - czytamy dalej.

Według prognoz banku, implikowany całkowity zwrot z inwestycji w przypadku S&P 500 wyniesie w tym roku 11-14%, Euro Stoxx 50 - sięgnie 9-17%, FTSE 100 to 9-11%.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że rynki finansowe mogą odzyskać równowagę w 2023 roku. W przypadku akcji widzimy więcej dróg do zysków niż strat do końca roku. Oczekujemy, że obligacje również wzrosną, ponieważ dzisiejsze wyższe rentowności zapewniają wystarczającą poduszkę do absorpcji dalszego wzrostu stóp procentowych. Bez wątpienia jednak na drodze do celu pojawią się zakręty" - podsumowano w raporcie.

Według banku, w USA zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane, ale w bardziej umiarkowanym tempie.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy