Całoroczny wzrost produktu krajowego brutto (PKB) właśnie przekroczył średnią prognozę 1,8 proc. w ankiecie przeprowadzonej przez ekonomistów Reutera. PKB w 2022 roku był o 0,7 proc. wyższy niż w 2019 roku, rok przed rozpoczęciem pandemii COVID-19.
– Spowolnienie gospodarcze w półroczu zimowym będzie, według danych, którymi dysponujemy teraz, łagodniejsze i krótsze niż oczekiwano – powiedział minister gospodarki Robert Habeck w miesięcznym raporcie ministerstwa.
Thomas Gitzel, główny ekonomista VP Bank, powiedział, że gospodarka osiągnęła lepsze wyniki od niskich oczekiwań, dodając: – Możliwe, że recesja zostanie przesunięta w czasie. Z drugiej strony uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby recesja w ogóle się nie zmaterializowała.
Według wstępnych obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) produkt krajowy brutto (PKB) skorygowany o ceny był w 2022 r. o 1,9 proc. wyższy niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych wzrost gospodarczy wyniósł 2,0 proc.. „W 2022 r. na ogólną sytuację gospodarczą w Niemczech miały wpływ skutki wojny na Ukrainie i wyjątkowo wysokie podwyżki cen energii – powiedziała dr Ruth Brand, nowa prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. – Wystąpiły również poważne niedobory materiałowe i wąskie gardła w dostawach, masowo rosnące ceny, na przykład żywności, niedobory wykwalifikowanej siły roboczej oraz utrzymująca się, choć zanikająca pandemia Covid-19. Chociaż te trudne warunki utrzymują się, niemiecka gospodarka jako całość osiągnęła dobre wyniki w 2022 r. – kontynuowała. PKB był o 0,7 proc. wyższy w 2022 r. niż w 2019 r., rok przed rozpoczęciem kryzysu Covid-19.
Wartość dodana brutto skorygowana o ceny ogółem wzrosła w 2022 r. w stosunku do 2021 r. o 1,8 proc.. Rozwój poszczególnych sektorów gospodarki różnił się znacznie. Niektóre branże usługowe skorzystały na efektach doganiania po zniesieniu niemal wszystkich obostrzeń związanych z Covid-19. Szczególnie silny wzrost odnotowano w pozostałych usługach, do których należą branże kreatywna i rozrywkowa (+6,3 proc.). Na zniesieniu ograniczeń skorzystały również usługi transportowe, noclegowe i gastronomiczne. Silny wzrost o 4,0 proc. w zagregowanym sektorze gospodarczym handlu, transportu, zakwaterowania i usług gastronomicznych był zasługą tych dwóch sektorów. Wartość dodana brutto spadła jednak w handlu, po wzroście przed rokiem. Branża informacja i komunikacja kontynuowała swoją długoterminową ścieżkę wzrostu i również odnotowała znaczny wzrost (+3,6 proc.) po spowolnieniu tylko w pierwszym covidowym roku 2020.