Czechy: zaskakujący spadek inflacji

Inflacja CPI w Czechach wyniosła w październiku 15,1 proc., o 2,9 p. proc. mniej niż we wrześniu.

Publikacja: 10.11.2022 09:55

Czechy: zaskakujący spadek inflacji

Foto: Adobestock

Ceny konsumpcyjne spadły o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował czeski Urząd Statystyczny. Zmiana ta wynikała przede wszystkim z odzwierciedlenia taryfy oszczędnościowej i zwolnienia z opłat za wspierane źródła energii za ceny energii elektrycznej, a z drugiej strony z wyższych cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”. Wzrost cen konsumpcyjnych rok do roku wyniósł w październiku 15,1 proc., o 2,9 punktu procentowego mniej niż we wrześniu.

Spadek w ujęciu miesięcznym cen mieszkań, wody, energii elektrycznej, gazu i innych paliw wynikał z niższych o 53,9 proc. cen energii elektrycznej. Z kolei ceny gazu ziemnego były wyższe o 2,7 proc., paliw stałych o 8,4 proc. oraz ciepła i ciepłej wody o 3,1 proc. w dziale mieszkalnictwo, woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa. W kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” ceny wzrosły o 3,0 proc., w tym warzywa o 9,6 proc., cukier o 54,3 proc., jajka o 27,0 proc., pieczywo i zboża o 3,1 proc., drób o 2,5 proc., wieprzowina o 2,8 proc., ser i twaróg o 2,0 proc., a masło o 4,5 proc. W dziale „transport” ceny paliw i smarów do środków transportu osobistego były wyższe (po dwóch miesiącach spadku) o 4,9 proc.. W dziale „odzież i obuwie” ceny odzieży wzrosły o 3,6 proc., a obuwia i pozostałego obuwia o 4,5 proc.

Ceny towarów ogółem spadły o 2,8 proc., natomiast ceny usług wzrosły o 0,7 proc..

– Na poziom cen w październiku największy wpływ miały rządowe środki oszczędnościowe dla gospodarstw domowych w postaci dodatku energetycznego. W związku z włączeniem do cen energii elektrycznej taryfy Oszczędności oraz zerowej opłaty za obsługiwane źródła energii, ceny w stosunku do września spadły o 1,4 proc.. Był to jedyny spadek cen miesiąc do miesiąca od grudnia 2020 r. – zauważyła Pavla Sediva, kierownik Działu Statystyki Cen Konsumpcyjnych CZSO.

Spowolnienie dynamiki cen w ujęciu rocznym nastąpiło głównie w segmencie „mieszkania, woda, energia elektryczna, gaz i inne paliwa”, gdzie ceny energii elektrycznej spadły o 38,2 proc. (wzrost o 37,8 proc. we wrześniu). Z kolei w „żywności i napojach bezalkoholowych” wzrost cen ponownie przyspieszył. Ceny pieczywa i zbóż były wyższe o 29,1 proc. (wzrost o 25,6 proc. we wrześniu), mięsa o 26,6 proc. (wzrost o 23,6 proc. we wrześniu), jaj o 52,8 proc. (wzrost o 23,3 proc. we wrześniu), owoców o 7,6 proc. ( wzrost o 2,9 proc. we wrześniu), warzywa o 24,4 proc. (wzrost o 12,2 proc. we wrześniu) i cukier o 105,4 proc. (wzrost o 33,8 proc. we wrześniu).

Największy wpływ na wzrost r/r poziomu cen w październiku miały ceny w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe”, gdzie oprócz wymienionych głównie ceny mąki były wyższe o 53,3 proc. r/r , pieczywa o 35,5 proc., drobiu o 42,3 proc., mleka półtłustego UHT o 38,1 proc., olejów i tłuszczy o 50,4 proc.. Następne w kolejności wpływów były ceny w „mieszkaniu, wodzie, energii elektrycznej, gazie i innych paliwach”, gdzie oprócz kosztów mieszkania zajmowanego przez właściciela, również ceny czynszów rzeczywistych wzrosły o 5,4 proc., ceny zaopatrzenia w wodę o 5,3 proc., odbiór ścieków o 6,4 proc., gazu ziemnego o 85,3 proc., paliw stałych o 67,1 proc. oraz ciepła i ciepłej wody o 24,8 proc. W dziale „transport” ceny paliw i smarów do środków transportu osobistego wzrosły o 21,7 proc.. W „restauracjach i hotelach” ceny usług gastronomicznych wzrosły o 26,6 proc.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata