Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:33 Publikacja: 11.10.2022 05:00
Foto: Adobestock
Brytyjski bank centralny ogłosił w poniedziałek, że zwiększy w tym tygodniu zakupy obligacji długoterminowych. Realizuje je w ramach nadzwyczajnego programu ogłoszonego 28 września, który miał się zakończyć 14 października. Od poniedziałku powiększył on dziennie aukcje obligacji z 5 mld funtów do 10 mld funtów. Nie wiadomo jednak, ile tych papierów rzeczywiście zakupi. Na wszystkich poprzednich aukcjach nabył obligacje warte łącznie tylko 5 mld funtów, co wystarczyło jednak, by czasowo zahamować wzrost rentowności brytyjskich obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Brytyjskie obligacje dziesięcioletnie mają najwyższą rentowność od 2008 r. Inwestorom wyraźnie nie podobają się plany fiskalne rządu. Rosnące rentowności obligacji nie są jednak wyłącznie problemem Wielkiej Brytanii.
Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podał w czwartek, że niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 1,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Analitycy ankietowani przez Reutersa i Bloomberga spodziewali się wzrostu o 0,5 proc.
Prezydent elekt Donald Trump ma nowy, ryzykowny plan szybkiego wdrożenia podwyżek ceł.
Rośnie ryzyko, że największa gospodarka strefy euro wejdzie zimą w techniczną recesję.
Wielu amerykańskich ustawodawców osiągnęło w 2024 r. stopy zwrotu z handlu akcjami dużo lepsze od wzrostu indeksu S&P 500. Ich transakcje rynkowe budzą jednak od lat spore kontrowersje.
Chiny dodały więcej sprzętu gospodarstwa domowego do listy produktów, które można wykorzystać w ramach programu handlu konsumenckiego, i w tym roku zaoferują dotacje na dodatkowe towary cyfrowe, starając się ożywić popyt w sektorze gospodarstw domowych.
Ruszają rozmowy o ratowaniu raciborskiej spółki Rafako. Pierwsze dyskusje ruszyły w Agencji Rozwoju Przemysłu. - Zgodnie z zapowiedziami ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki - poinformowała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. Te informacje to potwierdzenie doniesień "Parkietu" z grudnia 2024 r.
Na koniec grudnia 2024 r. aktywa rezerwowe NBP wyniosły 214 191,3 mln euro i były o 38 788,4 mln euro, tj. 22,1 proc., wyższe niż przed rokiem. A na tegorocznych zakupach złota NBP jest na plusie ok. 2,35 mld zł.
Inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu od lipca. Nie poruszy to jednak raczej Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie 30 stycznia.
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 roku. Tylko jeden duży telekom miał dodatni wynik.
Inflacja w Polsce w grudniu wyniosła 4,8 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku. To odczyt niższy od spodziewanego przez rynek, średnia prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wyniosła 5 proc.
Według najnowszej ankiety NBP przeprowadzonej wśród profesjonalnych prognostów, CPI w Polsce w 2025 r. wyniesie 4,3 proc., przy typowym rozkładzie prognoz 3,5-5,2 proc., a w 2026 r. 3,3 proc. (rozkład 2,3-4,5 proc.).
Stopy procentowe to jeden z murowanych kandydatów na niepewność 2025 r. w polskiej gospodarce. Zarówno jeśli za rok okażą się niższe np. o 150 punktów bazowych, jak i będą na takim samym poziomie jak dziś, ktoś będzie mógł z dumą zakrzyknąć: „a nie mówiłem?!”.
Branża wirtualnych walut wchodzi w nowy rok w szampańskich nastrojach. Zwyżkom cen bitcoina ostatnio sprzyjało wszystko, ale w 2025 roku może im zagrozić Rezerwa Federalna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas