Kolejnym ważnym czynnikiem są także ceny pozwoleń na emisję tony CO2. Produkcja stali przy wykorzystaniu obecnej technologii jest wysoce emisyjna i generuje nawet 1,8t dwutlenku węgla na tonę stali, odpowiadając za około 7% całkowitej światowej emisji. Jako że coraz więcej krajów dostrzega potrzebę zdecydowanego ograniczenia poziomu generowanych gazów cieplarnianych, przekłada się to na dodatkowy czynnik zwiększający koszty produkcji.
W krajach Unii Europejskiej już od 2005 r. funkcjonuje system pozwoleń na emisję tony CO2, jednak do niedawna jego wpływ na ceny stali był nieznaczny – aż do 2017 r. cena emisji tony dwutlenku węgla nie przekraczała 10 USD. W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła ona jednak do poziomu 90 USD, zwiększając tym samym udział kosztów emisji CO2 w cenach stali z 2,5% do 18%.
W Chinach tożsamy do europejskiego system został wprowadzony w 2021 r., co gwarantuje dalszy wzrost światowych kosztów produkcji stali w związku z deklaracją Państwa Środka do osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2060 r.
Na to wszystko nakładają się także rosnące ceny energii będące skutkiem narastających napięć między Europą i Rosją wraz z Chinami. Uwidoczniły one strategiczny błąd, który popełniły w ostatnich dekadach kraje członkowskie UE, nadmiernie uzależniając swoje gospodarki od tanich surowców energetycznych importowanych ze wschodu.
W kontekście powyższych problemów interesującym zagadnieniem wydaje się być opracowana w 2021 r. przez szwedzki koncern Volvo Group technologia produkcji „zielonej” stali. Wykorzystuje ona energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych do wytworzenia czystego wodoru, zastępującego paliwa kopalne w procesie przerabiania granulatu żelaza i oczyszczania węgla. W pierwszej połowie 2022 r. firma wprowadziła już do sprzedaży pojazdy stworzone z powstałej w ten sposób zielonej stali.
Szacowane koszty produkcji zielonej stali z wykorzystaniem technologii wodorowej są wyższe o około 20-30% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, jednak jest to wartość przed uwzględnieniem cen emisji CO2. Jak zauważa Irina Gorbounova, dyrektorka ds. fuzji i przejęć w koncernie ArcelorMittal, oznacza to że przy cenach emisji dwutlenku węgla przekraczających 120 USD za tonę zielona stal stanie się wręcz tańsza do wyprodukowania niż jej tradycyjne odpowiedniki. Innym sposobem na zwiększanie rentowności tej metody produkcji może stać się oczywiście postęp techniczny wynikający z działalności badawczo-rozwojowej, obniżający koszty pozyskania wodoru z energii elektrycznej.