Ankieta wśród banków została przeprowadzona w marcu 2022 r. i dostarcza pierwsze informacje na temat wpływu wojny na rynek kredytów bankowych w regionie, ale nie uwzględniają potencjalnych reakcji rządów, które mogą złagodzić skutki konfliktu.
- Nowa edycja badania EBI akcji kredytowej banków CESEE ujawnia pierwsze oznaki spowolnienia rozwoju rynku finansowego w regionie. Małe i średnie firmy oraz młode przedsiębiorstwa będą pierwszymi, które odczują zaostrzenie sytuacji w nadchodzących miesiącach - powiedziała Debora Revoltella, główna ekonomistka EBI. - Pobudzenie sektora finansowego i uczynienie go bardziej podatnym na finansowanie innowacji pozostaje priorytetem - przyznaje.
Ricardo Mourinho Félix, wiceprezes EBI mówi, że niepewność sytuacji geopolitycznej i pogorszenie perspektyw gospodarczych mogą negatywnie wpłynąć na przepływ kredytów w regionie CESEE. - Ponieważ oczekuje się, że podaż kredytów będzie się zmniejszać, grupa EBI będzie bezpośrednio lub za pośrednictwem pośredników finansowych w regionie nadal zaangażowana w zapewnianie dostępu do finansowania dla tego sektora – przyznał Félix.
Czynniki globalne i skutki wojny na Ukrainie sprawiają, że w Polsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy popyt na kredyty zmalał bardziej niż w regionie CESEE i oczekuje się dalszego osłabienia. W najbliższych miesiącach spodziewane jest ogólne pogorszenie warunków kredytowych we wszystkich segmentach i kategoriach działalności.
Banki-matki działające w Polsce potwierdzają swoje zaangażowanie na polskim rynku i planują utrzymać działalność regionalną na dotychczasowym poziomie, ponieważ uważają swoją pozycję rynkową za optymalną.