Fala bankructw dopiero wzbiera

Tylko w II kwartale lista zagrożonych bankructwem amerykańskich banków wydłużyła się o 111 pożyczkodawców. Tymczasem fundusz gwarancyjny Federalnej Agencji Ubezpieczeń Depozytów szybko topnieje. Zostało w nim tylko 10,4 mld USD

Publikacja: 28.08.2009 08:05

Fala bankructw dopiero wzbiera

Foto: GG Parkiet

Od początku roku upadło w USA już 81 banków, ponadtrzykrotnie więcej niż w całym roku ubiegłym. Tymczasem końca fali bankructw w sektorze bankowym wciąż nie widać. Podczas gdy pod koniec ubiegłego roku na prowadzonej przez Federalną Agencję Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) liście zagrożonych pożyczkodawców figurowały 252 banki, pod koniec I kwartał ub.r. było ich już 305, a pod koniec II kwartału – 416, najwięcej od 1994 r. Łącznie ich aktywa warte są blisko 300 mld USD.

Jak uspokaja Richard Bove, analityk z Rochdale Securities, tylko część zagrożonych banków faktycznie upadnie. Jego zdaniem ofiarą kryzysu padnie w USA jeszcze około 200 instytucji finansowych. Skrajnie pesymistyczne prognozy sugerują jednak, że liczba ta może sięgnąć 1000. – Oczekujemy, że liczba bankructw w sektorze bankowym pozostanie na wysokim poziomie, nawet gdy gospodarka zacznie ożywać – przyznała szefowa FDIC Sheila Bair, którą magazyn „Forbes” tydzień temu uznał za drugą najbardziej wpływową kobietę świata (po Angeli Merkel).

[srodtytul]Coraz mniej w funduszu[/srodtytul]

W związku z wzbierającą falą plajt wśród instytucji finansowych błyskawicznie topnieje fundusz gwarancyjny, z którego FDIC wypłaca ubezpieczenia deponentom likwidowanych banków. O ile pod koniec 2007 r. wynosił on 50 mld USD, a rok później 19 mld USD, to pod koniec II kwartału 2009 r. FDIC zostało niewiele ponad 10 mld USD. Dla porównania – największa tegoroczna plajta w sektorze bankowym (Colonial Bank z Alabamy o aktywach wartych 25 mld USD) kosztowała agencję blisko 3 mld USD.

[srodtytul]Jak załatać dziurę?[/srodtytul]

W tej sytuacji analitycy oceniają, że fundusz gwarancyjny FDIC wyczerpie się do końca roku. Tymczasem do 2013 r. na pokrycie kosztów likwidacji upadających banków agencja potrzebuje 70 mld USD. Brakujące środki może pożyczyć z Departamentu Skarbu, lecz Sheila Bair deklaruje, że nie chce korzystać z tej opcji.

Bardziej standardowym sposobem zasilenia funduszu gwarancyjnego jest podniesienie składek dla ubezpieczonych banków lub pobranie od nich dodatkowej jednorazowej opłaty. Agencja zastosowała jednak to ostatnie rozwiązanie już w maju. Kolejna podwyżka mogłaby podkopać kondycję słabszych spośród 8200 ubezpieczonych przez FDIC banków, które w II kwartale łącznie poniosły 3,7 mld USD strat.

Aby zminimalizować wypłaty z funduszu gwarancyjnego, FDIC usiłuje również zwiększyć liczbę przejęć upadających banków przez firmy inwestycyjne. Dotychczas agencja preferowała, aby stroną kupującą w takich ratunkowych fuzjach były konkurencyjne banki. Podejrzewała bowiem, że fundusze private equity w pogoni za szybkim zyskiem narzucałyby wchłoniętym instytucjom finansowym zbyt ryzykowny model działalności. Obecnie jednak FDIC liczy na to, że firmy inwestycyjne będą skłonne płacić za aktywa bankrutów więcej niż konkurencyjne banki.

[ramka][b]Kasy wychodzą na prostą[/b]

Amerykańskie towarzystwa oszczędnościowo-kredytowe, których aktywa sięgają łącznie 1,1 bln USD (około 10 proc. aktywów całego sektora bankowego w USA), w II kwartale po raz pierwszy od półtora roku odnotowały kolektywny zysk. Jak podał Urząd Nadzoru nad Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi (OTS), 794 znajdujące się pod jego pieczą instytucje zarobiły w tym czasie 4 mln USD, po tym jak w ciągu wcześniejszych sześciu kwartałów straciły ponad 18 mld USD. Od początku roku upadło osiem tego typu instytucji, a 40 jest według OTS zagrożonych bankructwem. Liczba ta nie była tak wysoka od 1995 r., gdy końca dobiegał amerykański kryzys kas oszczędnościowo-rozliczeniowych.OTS sprawuje nad kasami nadzór, ale ich depozyty ubezpiecza FDIC. [/ramka]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.