Pierwsze sygnały o nieprawidłowościach pojawiły się już w 1992 r.W piramidzie Madoffa, skazanego na 150 lat więzienia, przepadło 65 mld USD.

Straty mogłyby być jednak znacznie mniejsze, a sprawa ujawniona wiele lat wcześniej. Jak twierdzi w raporcie inspektor generalny SEC, komisja ta pięciokrotnie badała interesy Madoffa i mimo przyłapania go na „kłamstwach i składaniu fałszywych oświadczeń” ani razu nie podjęła działań zaradczych.

„Mimo licznych wiarygodnych i dobrze udokumentowanych skarg, SEC nigdy nie zbadała operacji finansowych Madoffa i nigdy nie podjęła koniecznych, choć prostych, czynności w celu ustalenia, czy działalność Madoffa nie przypomina schematu Ponziego (rodzaj piramidy finansowej – red.)” – napisał w raporcie inspektor generalny SEC David Kotz.

Największym skandalem, zdaniem Kotza, było niezbadanie przez giełdową komisję transakcji Madoffa z innymi podmiotami, i to po złożeniu przez oszusta zeznań przedSEC. Było to w maju 2006 r. Madoff oświadczył wówczas, że wszystkie swoje transakcje rozlicza za pośrednictwem Depository Trust Co., instytucji podległej Rezerwie Federalnej. Przedstawił przy tym numer swojego rachunku. W trakcie śledztwa już po ujawnieniu afery, Madoff przyznawał, że miał pewność, że właśnie w tamtym momencie zostanie wykryty jego przekręt – wystarczyło, żeby urzędnicy SEC zbadali historię rzekomych transakcji na rachunku. Nic takiego jednak nie zrobili, dzięki czemu Madoff dalej mógł ciągnąć oszustwo.

Kotz zwrócił też uwagę na „zaskakujące odkrycie”, jakiego dokonał SEC dużo wcześniej – że Madoff zgłasza znacznie większe zyski ze swojego funduszu hedgingowego (jak się potem miało okazać, stanowiącego piramidę finansową) niż ze znanego znacznie szerzej biznesu organizowania handlu na giełdach. Mimo że było to dla SEC zastanawiające, urzędnikom nie zapaliła się jednak lampka ostrzegawcza.Między 1992 r., kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o nieprawidłowościach u Madoffa, a wykryciem afery, SEC kierowało pięciu przewodniczących. Obecnie stanowisko to zajmuje Mary Schapiro. Pod jej wodzą SEC przechodzi obecnie gruntowną reformę, aby podobne zdarzenia w przyszłości nie miały miejsca.