Stopa bezrobocia w USA najwyższa od 26 lat

Amerykańscy przedsiębiorcy w sierpniu zlikwidowali mniej miejsc pracy, niż prognozowano, ale stopa bezrobocia niespodziewanie skoczyła aż do 9,7 procent

Publikacja: 05.09.2009 11:01

Stopa bezrobocia w USA najwyższa od 26 lat

Foto: GG Parkiet

W sierpniu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 9,7 proc., poziomu nienotowanego tam od 1983 r. Przedsiębiorcy zmniejszyli liczbę miejsc pracy o kolejne 216 tys., co zwiększa ryzyko spadku wydatków konsumpcyjnych.

Wzrost stopy bezrobocia z 9,4 proc. w lipcu jest większy od spodziewanego. Miejsc pracy ubyło nieco mniej, niż prognozowano i najmniej od roku. Natomiast z opublikowanego w piątek raportu Departamentu Pracy wynika, że w lipcu zlikwidowano w USA 276 tys. etatów, o 29 tys. więcej niż pierwotnie szacowano.

[srodtytul]Programy stymulacyjne nadal potrzebne[/srodtytul]

Rosnące bezrobocie potwierdza opinię sekretarza skarbu Timothy’ego Geithnera, że nie czas jeszcze rezygnować z bezprecedensowych programów stymulacyjnych, podjętych w celu ustabilizowania gospodarki. Przed odlotem na londyńskie spotkanie ministrów z G20 Geithner powiedział dziennikarzom: – Przebyliśmy bardzo długą drogę, ale sądzę, że musimy być realistami i zdawać sobie sprawę, że długa droga wciąż jest jeszcze przed nami. ARM Corp. i Whirlpool zapowiedziały właśnie dalsze redukcje zatrudnienia w celu obniżenia kosztów i ratowania rentowności zagrożonej skutkami recesji najgorszej od lat 30. ubiegłego stulecia. Po poprzednich recesjach Rezerwa Federalna decydowała się na podniesienie stóp procentowych nie wcześniej niż po roku od zanotowania maksymalnego poziomu stopy bezrobocia.

[srodtytul]Wciąż marne prognozy dla rynku pracy[/srodtytul]

Mediana prognoz 79 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga w sprawie likwidacji miejsc pracy w sierpniu wyniosła 230 tys. po 247 tys. pierwotnie szacowanych w lipcu. Wszyscy przewidywali spadek zatrudnienia, a ich prognozy wahały się od 380 do 100 tys. Największy ubytek miejsc pracy w czasie obecnej recesji odnotowano w USA w styczniu – aż 741 tys., najwięcej od 1949 r.

Pytani o stopę bezrobocia, ekonomiści spodziewali się wzrostu w sierpniu jedynie do 9,5 proc. Natomiast przewidują, że na początku przyszłego roku może ona przekroczyć 10 proc., a średnia dla całego 2010 r. ma wynieść 9,8 proc. – Trend wzrostowy bezrobocia utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. Nie ma szans na poprawę na rynku pracy, zanim nie osiągnie on dna – powiedział Neal Soss, główny ekonomista z Credit Suisse.

[srodtytul]Zagrożone wydatki konsumpcyjne[/srodtytul]

Najwięcej miejsc pracy, 80 tys., ubyło w sierpniu w amerykańskich usługach, ale pewnie dlatego, że ten sektor zatrudnia najwięcej pracowników. Spadek ten był jednak prawie dwa razy mniejszy niż w lipcu, kiedy z banków, towarzystw ubezpieczeniowych, restauracji i sklepów zwolniono 154 tys. pracowników. Zapewne koniec wakacji i szczyt szkolnych zakupów sprawiły, że najmniejsze redukcje odnotowano w handlu detalicznym – niecałe 10 tys. pracowników w porównaniu z ponad 43 tys. w lipcu.

Znowu zwiększyła się liczba zwalnianych w przemyśle do 63 tys. z 43 tys. w lipcu. Przy czym 15 tys. tych zlikwidowanych miejsc pracy przypadło na fabryki samochodów i części motoryzacyjnych. Wciąż nie widać oznak poprawy w budownictwie. Zwolniono w tej branży w sierpniu 65 tys. osób, po 73 tys. w lipcu.

Rosnące bezrobocie, stagnacja płacowa i wciąż spadająca wartość nieruchomości zapowiadają spadek wydatków konsumpcyjnych, a to może bardzo poważnie ograniczyć ożywienie. Laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz marnie ocenia jego szanse, bo nie widać nadziei na wzrost konsumpcji, a to ona jest w USA kluczowym czynnikiem rozwoju gospodarczego.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.