Rynki wschodzące czeka korekta?

Wyceny akcji na rynkach wschodzących są najwyższe od początku dekady, ale nie musi to oznaczać rychłej przeceny

Publikacja: 14.09.2009 08:05

Rynki wschodzące czeka korekta?

Foto: AFP

Po wzroście o blisko 7 proc. w ciągu sześciu dni akcje z 22 rynków klasyfikowanych jako wschodzące są dziś najdroższe od dziewięciu lat. Wskaźnik cena do zysku (C/Z) dla skupiającego je indeksu MSCI EM oscyluje wokół 20, podczas gdy w szczycie hossy w 2007 r. sięgał 15. Choć niekiedy pojawiają się ostrzeżenia, że odbicie na rynkach wschodzących nastąpiło zbyt szybko i czeka je wkrótce korekta, analitycy raczej nie biją na alarm. Czynniki fundamentalne zdają się wspierać obecne wyceny.

[srodtytul]Rynki dojrzałe daleko w tyle[/srodtytul]

Papiery wartościowe z rynków wschodzących zdecydowanie wyprzedziły akcje z rynków dojrzałych. Od początku roku MSCI EM zyskał ponad 56 proc., a od dołka z początku marca 87 proc. Ponadto już w sierpniu wrócił do poziomu sprzed eskalacji kryzysu 15 września 2008 r., gdy splajtował bank Lehman Brothers. Tymczasem skupiający akcje z rynków dojrzałych wskaźnik MSCI World od początku roku wzrósł zaledwie o 21 proc., a od marcowego dołka o 61 proc. Do poziomu sprzed bankructwa Lehmana brakuje mu jeszcze 15 proc.

[srodtytul]Istnieje potencjał wzrostowy[/srodtytul]

Relatywnie do zysków spółek to jednak akcje z krajów wysoko rozwiniętych są dziś droższe. Wskaźnik C/Z dla spółek objętych indeksem MSCI W przekracza 26. W tym świetle korekta na rynkach wschodzących nie jest nieuchronna. – Choć wyceny akcji na rynkach wschodzących zostały agresywnie wypchnięte w górę, kontekst makroekonomiczny je wspiera – ocenił John Lomax, główny strateg ds. rynków wschodzących w HSBC. – Wycena papierów na tych giełdach wciąż jest atrakcyjna – wtóruje mu Arvid Bohm, główny strateg ds. rynków wschodzących w banku SEB. Za korektę, przed którą ostrzegają sceptycy, należy jego zdaniem uważać niewielką przecenę z sierpnia. Indeks MSCI EM zniżkował wówczas o 0,8 proc., podczas gdy MSCI W zyskał 3,5 proc.

Był to głównie efekt przeceny w Chinach. Główny indeks szanghajskiej giełdy zniżkował w ubiegłym miesiącu o 6,7 proc. w związku z obawami, że rząd w Pekinie schłodzi rynki kredytowe, aby nie dopuścić do powstania baniek na rynkach finansowych. Pod koniec ubiegłego tygodnia okazało się jednak, że chińskie banki udzieliły w sierpniu 410 mld juanów (około 170 mld zł) nowych pożyczek, o 52 proc. więcej niż rok temu i 15 proc. więcej niż w lipcu. Nastroje na rynkach wschodzących podgrzały również doniesienia, że Brazylia w II kwartale br. wyszła z recesji. – Nie widać żadnych krótkoterminowych czynników, które mogłyby skłonić inwestorów do zrewidowania oczekiwań odnośnie do zysków spółek – twierdzi Bohm.

[srodtytul]Okazje można znaleźć w Rosji[/srodtytul]

Według niego, największy potencjał do dalszego wzrostu mają akcje w Turcji i Rosji, gdzie wyceny wciąż są relatywnie niskie. Ogólnie, rynki wschodzące z Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki pozostawały w tyle za tymi z Azji czy Ameryki Łacińskiej. Indeks MSCI dla pierwszego z tych regionów od początku roku zyskał 47 proc., o 10 pkt proc. mniej niż indeksy dla dwóch pozostałych.

[ramka][b]Atrakcyjne rynki graniczne[/b]

Guru inwestorów Mark Mobius, uważany za eksperta ds. rynków wschodzących, coraz więcej uwagi kieruje na rynki graniczne (tzw. frontier markets). Do grupy tej zalicza się kraje, gdzie płynność na giełdzie i jej kapitalizacja są niższe, niż na rynkach wschodzących, ale pozwalają na inwestowanie. Wskaźnik MSCI FM, skupiający akcje z 29 takich rynków, od początku roku zyskał tylko 15 proc., a więc mniej, niż analogiczne indeksy dla rynków dojrzałych i wschodzących. Tymczasem zdaniem zarządzającego funduszami Templetona, niektóre z nich – m.in. Wietnam, Słowenia, Rumunia, Chorwacja, Kazachstan i Ukraina – oferują coraz bardziej obiecujące perspektywy. [/ramka]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.