Waszyngton ingeruje w niezależność Fedu?

Rezerwa Federalna nie życzy sobie, aby rząd badał jej strukturę oraz procedury działania. Może to zablokować plany powierzenia jej roli „superregulatora”

Publikacja: 22.09.2009 08:05

Fed, którego szefem jest Ben Bernanke (z lewej), zgodnie z planami rządu USA otrzymać ma funkcję reg

Fed, którego szefem jest Ben Bernanke (z lewej), zgodnie z planami rządu USA otrzymać ma funkcję regulatora ds. ryzyka systemowego. Fed nie zgodził się jednak, aby jego zdolność do pełnienia tej funkcji zbadał Departament Skarbu, którym kieruje Timothy Geithner (z prawej).

Foto: Bloomberg, Bloomberg Bloomberg Bloomberg Bloomberg

Rezerwa Federalna nie zgodziła się na przegląd swojej struktury i systemu zarządzania, który zaproponował w czerwcu sekretarz skarbu Timothy Geithner – podała agencja Bloomberga, powołując się na trzech anonimowych informatorów. Wysocy urzędnicy amerykańskiego banku centralnego mają bowiem obawy, że rządowa inspekcja naruszałaby niezależność tej instytucji.

– Nie jest oczywiste, dlaczego to akurat Departament Skarbu miałby dokonać takiego przeglądu ani czy byłoby to właściwe. Fed został powołany przez Kongres i nie jest organem władzy wykonawczej – ocenił Robert Eisenbeis, główny ekonomista ds. polityki pieniężnej w spółce Cumberland Advisors, były pracownik oddziału Fed w Atlancie.

[srodtytul]Nie będzie superregulatora?[/srodtytul]

Administracja prezydenta Baracka Obamy w połowie czerwca przedstawiła plan reformy nadzoru finansowego. Znalazła się tam rekomendacja przeprowadzenia „szeroko zakrojonej oceny zdolności Fedu do pełnienia obecnych oraz proponowanych funkcji”, a także roli jego regionalnych oddziałów. Inspekcji przewodzić miał Fed, ale uczestniczyłby w niej również Departament Skarbu oraz „szerokie spektrum zewnętrznych ekspertów”. Raport z wynikami tego przedsięwzięcia miał być gotowy na początku października. Prace dotąd jednak nie ruszyły.

Potrzeba przeanalizowania struktury i funkcjonowania amerykańskiego banku centralnego związana jest z propozycją, aby w zreformowanym systemie nadzoru powierzyć mu rolę „superregulatora”, tropiącego zagrożenia dla stabilności całego sektora finansowego oraz nadzorującego systemowo ważne instytucje finansowe. Brak zgody Fedu na poddanie się rządowej inspekcji może stanowić poważną barierę dla prac nad tym punktem reformy systemu nadzoru.

[srodtytul]Krytyka byłego szefa Fedu[/srodtytul]

Koncepcja utworzenia regulatora ds. ryzyka systemowego napotyka także na inne przeszkody. W piątek krytycznie wypowiedział się o niej jeden z doradców Obamy Paul Volcker, który był szefem Fed w latach 1979–1987. – Nie mam pojęcia, co to są systemowo ważne instytucje. Ale jestem przekonany, że gdyby je jakoś wytypować, ludzie założą, że będą one zawsze ratowane, że są zbyt duże, aby upaść – oświadczył. Jego zdaniem byłoby to szczególnie niepożądane, gdyby za systemowo ważne zostały uznane niektóre firmy inwestycyjne, fundusze hedgingowe itp. O ile bowiem wsparcie rządu dla banków ze względu na ich funkcję w gospodarce może być niekiedy uzasadnione, o tyle nie dotyczy to innych instytucji finansowych.

Przeciwnikiem powierzenia Fedowi roli „superregulatora” jest również przewodniczący senackiej komisji bankowej Christopher Dodd. Jak argumentuje, bank centralny dysponuje uprawnieniami, które w przededniu kryzysu pozwalały mu ograniczyć niebezpieczne praktyki na rynku kredytowym, lecz ich nie wykorzystał.

[srodtytul]Kontrowersji jest więcej [/srodtytul]

Senator Dodd nie zgadza się też z innymi punktami czerwcowego projektu reformy nadzoru finansowego. Zaproponowano w nim m.in. połączenie funkcji dwóch z czterech najważniejszych agencji regulujących działanie banków i kas oszczędnościowo-kredytowych w USA. Tymczasem, zdaniem Dodda, należy pójść jeszcze dalej i cały nadzór nad bankami skupić w ramach jednej instytucji. – Gdy ma się jednooki system regulacyjny, wystarczy jeden patyk, aby go oślepić – skrytykował ten pomysł Camden Fine, szef branżowej organizacji Independent Community Bankers of America.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.