Zarząd Bank of America odpowie przed sądem

Nadzór finansowy skieruje do sądu sprawę nadużyć, jakich zarząd BofA mógł dopuścić się w związku z fuzją z Merrill Lynch

Publikacja: 23.09.2009 08:06

Prezes Bank of America Kenneth Lewis

Prezes Bank of America Kenneth Lewis

Foto: Bloomberg

Zarząd Bank of America nie uniknie procesu w sprawie domniemanych oszustw wobec inwestorów, jakich dopuścić się miał, przejmując na początku bieżącego roku bank inwestycyjny Merrill Lynch. Co więcej, największy bank amerykański odczuwa coraz większą presję kongresmanów, którzy prowadzą odrębne dochodzenie w tej sprawie.

[srodtytul]Sędzia przekonał SEC[/srodtytul]

Plany fuzji giganta z Charlotte i ML ogłoszono 15 września ub. r., w dniu plajty Lehman Brothers. W grudniu transakcję zatwierdzili akcjonariusze BofA, a w styczniu została sfinalizowana. Wkrótce okazało się, że choć ML stracił w IV kwartale blisko 16 mld USD, jego pracownicy otrzymali bonusy o łącznej wartości 5,8 mld USD.Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na początku sierpnia zarzuciła BofA działanie na szkodę akcjonariuszy. Przedstawiając im w listopadzie plany fuzji zarząd banku zapewniał bowiem, że pracownicy ML zrezygnują z premii za 2008 r. Tymczasem już wtedy najprawdopodobniej zatwierdził ich wypłatę, choć znane były mu kłopoty finansowe banku inwestycyjnego.

Do niedawna wydawało się, że sprawa rozejdzie się po kościach. BofA zgodził się zapłacić 33 mln USD, aby SEC umorzyła śledztwo. W ubiegłym tygodniu ugodę tę odrzucił jednak nowojorski sąd rejonowy, uznając ją za szkodliwą dla akcjonariuszy. Jak oświadczył sędzia Jed Rakoff, zarząd banku lub doradzający mu prawnicy powinni stanąć przed sądem. Wczoraj SEC przychylił się do tej opinii i zadeklarował, że będzie „żywiołowo dochodził” swoich racji przed sądem. – A my będziemy żywiołowo bronić swoich – odparował rzecznik BofA Scott Silvestri.

[srodtytul]Jeden proces nie wystarczy?[/srodtytul]

Niezależnie od SEC, dochodzenie w sprawie nieprawidłowości towarzyszących styczniowej fuzji prowadzi Komisja Nadzorcza Izby Reprezentantów. W szczególności zajmują ją podejrzenia, że BofA w grudniu zamierzał wycofać się z planowanej transakcji, lecz został zmuszony do jej sfinalizowania przez rząd i Rezerwę Federalną. Do poniedziałku BofA miał dostarczyć komisji szczegółowe informacje na temat transakcji, lecz tego nie zrobił.

Na domiar złego, bank zirytował deputowanych, przedkładając im wcześniej liczne nieistotne dla sprawy dokumenty, m.in. napisane po chińsku zaproszenie na konferencje o inwestowaniu we wschodniej Azji oraz e-maile pracowników do prezesa banku Kennetha Lewisa, chwalące go za telewizyjny występ.Kontrowersyjną fuzją zajmuje się ponadto prokurator generalny stanu Nowy Jork Andrew Cuomo, który zagroził niedawno, że wytoczy członkom zarządu BofA cywilne procesy.

[srodtytul]BofA chce niezależności[/srodtytul]

Krytykę postępowania BofA wobec akcjonariuszy zaostrza fakt, że przetrwał on kryzys dzięki 45 mld USD publicznej pomocy. Wczoraj bank ogłosił więc plan ograniczenia swojej zależności od rządu. Zamierza w tym celu zapłacić Waszyngtonowi 425 mln USD za ogłoszone w styczniu rządowe ubezpieczenie od strat na toksycznych aktywach ML. Choć BofA i Waszyngton nigdy nie zawarły formalnej umowy w sprawie tych gwarancji, rząd domagał się zapłaty, wskazując, że bank skorzystał na samym ogłoszeniu programu.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.