BNP Paribas zrywa z rządową pomocą

Francuski bank zamierza pozyskać na giełdzie ponad 4 mld euro z emisji akcji, aby zwrócić otrzymaną od rządu pomoc

Publikacja: 30.09.2009 08:02

Prezes BNP Paribas Baudouin Prat

Prezes BNP Paribas Baudouin Prat

Foto: Bloomberg

Największy pod względem kapitalizacji francuski bank BNP Paribas zamierza pozyskać na rynku kapitałowym 4,3 mld euro (18,1 mld zł). Środki te przeznaczy na wykupienie od rządu udziałów, które ten objął w zamian za pomoc dla banku. Inni francuscy kredytodawcy nie spieszą się jednak, aby przeciąć więzi z rządem. Pozostałe europejskie banki również zostają pod tym względem w tyle w porównaniu z amerykańskimi rywalami.

[srodtytul]Rynek zadowolony z oferty[/srodtytul]

Po upadku Lehman Brothers jesienią ubiegłego roku rząd w Paryżu przyznał pięciu największym kredytodawcom około 20 mld euro pomocy. BNP Paribas otrzymał 5,1 mld euro, w zamian za co francuskie władze objęły jego akcje uprzywilejowane. – Ten zastrzyk kapitałowy był w okresie największych zawirowań niezwykle pomocny, lecz obecnie wsparcie nie jest już potrzebne – powiedział prezes BNP Paribas Baudouin Prot, ogłaszając wczoraj plan zwrotu środków pomocowych wraz 226 mln euro odsetek.

Plan przewiduje emisję niemal 108 mln nowych akcji po 40 euro, czyli o około 30 proc. poniżej ceny, jaką za walory banku płacono na zamknięciu poniedziałkowej sesji paryskiej giełdy. BNP Paribas pozyska w ten sposób 4,3 mld euro, aby więc uniezależnić się od rządowej pomocy, będzie musiał wyłożyć także około 1 mld euro gotówki. Choć część analityków obawia się, że obniży to współczynniki adekwatności kapitałowej banku, inwestorom plan się spodobał. Walory BNP drożały we wtorek nawet o 4 proc. Od początku roku zyskały już 93 proc., podczas gdy indeks europejskich instytucji finansowych agencji Bloomberga wzrósł w tym czasie o niespełna 50 proc.

[srodtytul]Inne banki pod presją?[/srodtytul]

Skorzystanie z rządowej pomocy oznaczało dla banków konieczność podporządkowania się ograniczeniom dotyczącym m.in. płac, dywidend czy akcji kredytowej. Uniezależniając się od rządu, BNP Paribas poprawia więc swoją pozycję konkurencyjną, co może stwarzać presję na inne instytucje finansowe, aby również zwróciły środki pomocowe. W samej Francji pośpiechu jednak nie widać. Societe Generale zamierza wykupić od rządu swoje udziały w przyszłym roku, natomiast Credit Agricole nie podał jeszcze nawet przybliżonej daty.

W Wielkiej Brytanii o wykorzystaniu koniunktury na rynkach kapitałowych do zmniejszenia zależności od rządu myśli grupa Lloyds oraz Royal Bank of Scotland. Z kolei szwajcarskiemu gigantowi UBS w realizacji takich planów pomógł sam rząd, sprzedając w sierpniu ze sporym zyskiem 9 proc. jego udziałów. Berno wciąż jednak ubezpiecza UBS od strat na toksycznych aktywach i nie pozwala mu na wycofanie się z tego kosztownego dla niego programu.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.