Indeks Bloomberg Professional Global Confidence wzrósł do rekordowego poziomu 61,7 z 58,54 we wrześniu. Wskaźnik ten po raz trzeci z rzędu przekroczył poziom 50, co oznacza, że w tym okresie optymistów było więcej niż pesymistów. Hossa na światowych giełdach spowodowała, że od 9 marca wartość akcji zwiększyła się o około 20 bilionów dolarów, co dowodzi, że światowa gospodarka wydobywa się z recesji. Tempo ożywienia może jednak nie być zbyt szybkie, bo tonująco wpływa na nie wyczerpywanie się rządowych programów stymulacyjnych i rosnące bezrobocie.
W strefie euro branże produkcyjne i usługowe rozwinęły się w minionym miesiącu bardziej, niż prognozowano, a w Stanach Zjednoczonych niektóre wskaźniki produkcyjne wykazują przyspieszenie. W Indiach produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu najbardziej od 22 miesięcy, a w Chinach najszybciej od prawie roku.
MFW w prognozie z początku października przewiduje, że w tym roku globalna gospodarka skurczy się o 1,1 proc., a w przyszłym wzrośnie o 3,1 proc. Użytkownicy Bloomberga w USA, Japonii i Hiszpanii spodziewają się spadków na tamtejszych giełdach w najbliższym półroczu, a w Brazylii, Meksyku i we Włoszech przewidują dalszy wzrost.