"Według raportu, kraje EU10 zostały podzielone na trzy grupy w związku z notowanym wzrostem gospodarczym. Polska znajduje się w pierwszej grupie jako jedyny kraj EU10, którego gospodarka wzrosła w przeciągu ostatnich trzech kwartałów" - czytamy w raporcie.
Bułgaria, Rumunia oraz inne kraje Europy Środkowej stanowią drugą grupę, w której PKB skurczył się o 5 do 10%, natomiast trzecią grupę stanowią kraje bałtyckie, gdzie spadek PKB rozpoczął się w 2008 roku i ukształtował się na poziomie 15-20%.
Zdaniem analityka Banku Światowego, odpowiadającego za Polskę oraz kraje bałtyckie, Thomasa Laursena, Polska weszła w kryzys z mocniejszymi podstawami makroekonomicznymi niż reszta krajów z regionu, z płynnym kursem walutowym oraz ze znacznie bardziej zróżnicowaną gospodarką, a nie tak otwartą, jak inne w regionie.
Bank Światowy ocenił, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej rozpoczęły po roku wychodzenie z globalnego kryzysu finansowego, natomiast większość z nich będzie doświadczać dużych spadków w tym roku.