EQT w bułgarskich kablówkach

Ponad 200 mln euro kosztowało przejęcie dwóch bułgarskich sieci telewizji kablowych, które trafiły właśnie do portfela funduszu EQT. Brakuje danych, aby ocenić finansowe warunki operacji, ale jedna z kablówek - Eurocom - była w 2008 roku na minusie

Publikacja: 29.10.2009 15:42

Fundusz EQT V kupił dwie sieci kablowe w Bułgarii. Jedną z nich - Eurocom - nabył od innego funduszu private equity - Warburg Pincus, a 70 proc. udziałów drugiej sieci - Cable Tel - od prywatnego inwestora, Gene'a Philipsa. Drugi współudziałowiec Cable Tel - Ron Finley - zachował swój 30 proc. pakiet. W sumie przejęcie pakietów Eurocomu i Cable Tel kosztowało ponad 200 mln euro.

Brakuje danych finansowych, aby precyzyjnie określić finansowe warunki istrukturę obu transakcji. - Około 110 mln euro wyłożył EQT, a 125 mln euro banki współfinansujące transakcje - powiedział nam jedynie Piotr Czapski, partner w EQT kierujący warszawskim biurem, które zrealizowało przejęcia. Według niego, z części przypadającej na banki 35 mln euro to kwota, którą zostaną dokapitalizowane kupowane firmy. Czapski nie ujawnił dotychczasowych wyników Eurocomu i Cable Tela. Zapewnił jedynie, że obie firmy są rentowne, a ich marże EBITDA (proporcja wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację do przychodów)mieszczą się w przedziale 30-55 proc.

Z kolei ze sprawozdania finansowego grupy Eurocomu za 2008 r. wynika, że w ubiegłym roku przychody grupy wyniosły 57,03 mln lew bułgarskich (29 mln euro), a strata netto wyniosła 4,05 mln lew (2,06 mln euro). Grupa miała też na koniec grudnia około 80 mln euro zobowiązań, z czego około 70 mln euro przypadało na długoterminowe zobowiązania bankowe (około 32 mln euro z tytułu kredytów) i wobec właściciela. Zwykle przy okazji takich transakcji, zobowiązania wobec dawnego właściciela są spłacane.

Głównym bankiem finansującym Eurocom był ING, który wspierał EQT przybułgarskich transakcjach. Docelowo Eurocom i Cable Tel mają się połączyć, tworząc największego operatora telewizji kablowej i szerokopasmowego dostępu do internetu w Bułgarii i Macedonii. Podmiot powstały w wyniku połączenia będzie obsługiwał około 0,5 mln gospodarstw domowych, a jego roczne przychody sięgną około 70mln euro.

- Zwykle inwestujemy na 3-5 lat. Myślę, że w tym przypadku też tak będzie - powiedział Czapski.

- Na razie przez kilka miesięcy firmy będą funkcjonowały równolegle.Wprowadzenie jednej marki i połączenie operacyjne biznesów zajmie nam trochę czasu - dodał.

Według niego, EQT będzie inwestować w sieci telewizji kablowej także nainnych rynkach, w tym w Polsce, jeśli nadarzy się taka okazja. Funduszinteresują najwięksi gracze na danym rynku. Pytany, czy EQT zamierza konsolidować branżę w regionie powiedział: -Synergii międzynarodowych między operatorami z różnych krajów jest niewiele. Będziemy traktować każdą inwestycję oddzielnie. Jeśli jednak pojawi się podmiot, który będzie chciał kupić od nas kilka operatorów jednocześnie - rozważmy taką propozycję.

EQT jest już właścicielem Kabel BW, niemieckiego operatora telewizjikablowej.

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.