Testosteron przejmuje kontrolę nad prezesami spółek

Co wpływa na decyzje prezesów podczas takich transakcji, jak fuzje lub przejęcia? W dużej mierze testosteron, hormon m.in. odpowiedzialny za zachowania agresywne – wynika z badań kanadyjskich ekonomistów

Publikacja: 09.09.2010 16:20

Prezesi z wyższym poziomem testosteronu o 20 proc. częściej odrzucają oferty przejęcia, niż szefowie

Prezesi z wyższym poziomem testosteronu o 20 proc. częściej odrzucają oferty przejęcia, niż szefowie po 45 roku życia, i o 4 proc. częściej sami takie oferty składają

Foto: www.photoxpress.com

- Są jak młode szympansy, próbujące znaleźć partnerkę. Są bardzo agresywni i walczą ze starszymi samcami – tak młodych prezesów charakteryzuje Kai Li, ekonomista z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii (UBC).

W artykule, który ukaże się na łamach periodyku „Management Science” Li wraz z kolegami dowodzi, że prezesi młodsi niż 45 lat, którzy teoretycznie charakteryzują się wyższym poziomem testosteronu, podczas negocjowania transakcji częściej niż starsi szefowie zachowują się impulsywnie i nieprzewidywalnie, co ostatecznie szkodzi wartości kierowanych przez nich spółek.

Aby sprawdzić swoją hipotezę, kanadyjscy ekonomiści przeanalizowali 5 tys. transakcji z lat 1997-2007. Spośród nich wybrali 357 takich, w przypadku których mogli znaleźć odpowiednie dane, m.in. na temat wieku prezesów spółek.

Jak się okazało, prezesi z wyższym poziomem testosteronu o 20 proc. częściej odrzucają oferty przejęcia, niż szefowie po 45 roku życia, i o 4 proc. częściej sami takie oferty składają.

- Jeśli decyzje są podejmowane racjonalnie, aktywa powinny trafić do nabywców, którzy najbardziej je cenią - tłumaczy Maurice Levy, kierujący zespołem badaczy z UBC. Tymczasem młodzi szefowie często składają oferty przejęć spółek, których nie potrzebują, lub też odrzucają złożone im propozycje, zamiast starać się wynegocjować lepsze warunki.

- Prezesi mogą dążyć do transakcji, które dają im więcej dominacji, a nie podnoszą wartość kierowanych przez nich firm – dodaje Levy.

Ta „waleczna natura wynika z poziomu testosteronu, który jest wyższy u młodych mężczyzn” – konkludują ekonomiści z UBC. Inne wyjaśnienia różnic w zachowaniu młodszych i starszych prezesów, np. kwestię doświadczenia, badacze odrzucili.

Jakie wnioski dla akcjonariuszy płyną z ich badania? Przede wszystkim powinni preferować dojrzalszych prezesów, zwłaszcza w okresie, gdy spółka szykuje się do przejęcia, lub sama może stać się obiektem takiej transakcji.

[i]The Globe and Mail, WJS.com[/i]

Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.