Wielka Brytania: Konsorcjum z EDF na czele zbuduje elektrownię atomową

Electricite de France (EDF) zbuduje pierwszą brytyjską elektrownię atomową od 1995 r. Warunkiem jaki postawili Francuzi były rządowe gwarancje co do ceny prądu generowanego przez nowe reaktory. Będzie dwukrotnie droższy niż obecna cena rynkowa.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:36 Publikacja: 21.10.2013 10:16

Wielka Brytania: Konsorcjum z EDF na czele zbuduje elektrownię atomową

Foto: Bloomberg

Partnerami EDF w tym przedsięwzięciu są inna francuska firma Areva oraz dwie spółki chińskie specjalizujące się w energetyce jądrowej. Nowa elektrownia powstanie w Hinkley Point w południowo-zachodniej Anglii. Inwestycja pochłonie 16 miliardów funtów (26 miliardów dolarów), a budowa elektrowni w Hinkley Point potrwa 10 lat.

- Umowa oznacza, że do kraju napłyną inwestycje w wysokości 16 miliardów funtów i powstanie 25 tys. miejsc pracy - ogłosił premier David Cameron w komunikacie.

Negocjacje z Electricite de France trwały ponad rok, a podpisana umowa jest ważnym krokiem w realizacji programu modernizacji starzejącej się brytyjskiej infrastruktury energetycznej. Do końca tej dekady Brytyjczycy chcą przyciągnąć 110 miliardów funtów inwestycji do tej branży.   Nadzór rynku ostrzegał już, że jeśli nie przyspieszy się modernizacji elektrowni będą przerwy w dostawach prądu.

- Ta decyzja może mieć pozytywny efekt domina w brytyjskiej branży energetycznej, gdyż panująca  w ostatnich latach niepewność w końcu została usunięta - powiedział George Borovas, szef międzynarodowych projektów nuklearnych w kancelarii prawnej Pillsbury Winthrop Shaw Pittmann. Spodziewa się kolejnych nowych projektów.

Przez 35 lat za jedną megawatogodzinę prądu wytwarzanego w Hinkley Point EDF będzie inkasowała 92,50 funta . Ubiegłoroczna średnia rynkowa to 49 funtów. Jeśli EDF zdecyduje się na budowę drugiej elektrowni atomowej w Sizewell (Suffolk), wówczas gwarantowana cena prądu spadnie do 89,50 funta.

EDF będzie miała 45-50 proc. udziałów w elektrowni budowanej w Hinkley Point, Areva, dostawca reaktorów, 10 proc., a China General Nuclear Power Corp. i China National Nuclear Corp. 30-40 proc. Warunkiem uruchomienia tej  inwestycji jest uzyskanie zgody Unii Europejskiej na pomoc rządową.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz