Zarządza 400 miliardami dolarów. Co robi w trudnych czasach?

Jego fundusz grający na rynkach wschodzących pokonał 99 proc. konkurentów.

Publikacja: 03.03.2016 11:07

Zarządza 400 miliardami dolarów. Co robi w trudnych czasach?

Foto: Bloomberg

Nie ma złudzeń jak trudny będzie ten rok dla globalnych inwestorów i jego Aberdeen Asset Management. Hugh Young, dyrektor zarządzający tej firmy przewiduje, ze światowa gospodarka będzie borykała się z licznymi problemami w 2016 roku w narastającym poczuciu, iż stymulowanie koniunktury przez banki centralne okazało się chybionym posunięciem.

Słabe tempo światowej gospodarki dało się we znaki niektórym walorom znajdującym się w portfelu Aberdeen, a najmocniej ucierpiały takie spółki jak Rio Tinto czy PetroChina. W okresie minionych dwóch kwartałów klienci Aberdeen Asset Management wycofali ponad 30 miliardów dolarów.

W takich czasach jak obecne można by się spodziewać, iż Young zdecyduje się na radykalne działania, zamknie pozycje przynoszące straty i skoncentruje się na akcjach bardziej odpornych na dekoniunkturę gospodarczą.

Zamiast tego zarządzający Aberdeen Asset Management mający do dyspozycji aktywa klientów o wartości 400 miliardów dolarów robi swoje, czyli koncentruje się na kupowaniu akcji tanich ale obiecujących jego zdaniem spółek i trzymaniu ich przez długi okres.

Jego strategia przetrwała Czarny Poniedziałek z 1987 roku, azjatycki kryzys finansowy z końca lat 90. minionego stulecia, a także globalną recesję sprzed siedmiu lat.

- Sądzę, że jestem na rynku tak długo, że nikt nie powinien być zaskoczony - twierdzi Young. Wyjaśnia, że jeśli chodzi o akcje stara się ustalić, czy spółki działają w dobrym biznesie, a jeśli branża przeżywa kłopoty czy firmy są dostatecznie silne by przetrwać trudny okres.

Aberdeen nie wyrzuca więc z portfela akcji Rio Tinto, PetroChina czy Keppel Corp. (buduje wieże dla przemysłu naftowego), firm, które mają największy w nim udział. Wprawdzie w tym roku zredukował niektóre pozycje, ale portfel wzbogacił tylko o akcje jednej spółki.

Twierdzi, że jest zadowolony ze stanu posiadania i zapowiada większe zakupy z chwilą kiedy jego fundusze pozyskają nowe pieniądze od klientów.

W przypadku akcji wydobywczej firmy Rio Tinto, które mocno ucierpiały na skutek krachu na rynkach surowcowych Young liczy na odbicie kursu po wzroście cen rudy żelaza. Mają one podskoczyć ponad dwukrotnie, a Rio Tinto jest tanim producentem tej rudy i ma wystarczająco dużo gotówki by przetrwać trudne czasy.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?