Europejska waluta nerwowo reaguje na niemiecki kryzys polityczny

Zamieszanie przy tworzeniu nowego rządu może niepokoić inwestorów, ale raczej nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu.

Publikacja: 21.11.2017 05:09

Europejska waluta nerwowo reaguje na niemiecki kryzys polityczny

Foto: Bloomberg

Załamanie rozmów o utworzenie koalicji rządowej w Niemczech wywołało nerwową reakcję na rynkach. Euro słabło nad ranem o 0,6 proc. wobec dolara (płacono już tylko 1,172 USD za 1 euro), by później odrobić sporą część strat (rano płacono nawet 1,181 USD za 1 euro). Niemiecki indeks giełdowy DAX tracił na początku sesji nawet 0,5 proc., ale jeszcze przed południem wyszedł na plus. Czy zamieszanie polityczne w Niemczech może mocniej wpłynąć na rynki?

CDU/CSU, czyli ugrupowanie kanclerz Angeli Merkel nie zdobyło w ostatnich wyborach wystarczającej liczby głosów, by rządzić samodzielnie, więc próbowało zbudować koalicję z Zielonymi i liberalną partią FDP. W nocy z niedzieli na poniedziałek z rozmów koalicyjnych wycofała się FDP, uzasadniając to zbyt daleko idącymi różnicami stanowisk partii mających tworzyć koalicję. CDU/CSU może teraz próbować dogadać się w sprawie koalicji z lewicową partią SPD, która jednak dawała znać, że nie ma ochoty na taki alians. Może powstać rząd mniejszościowy (FDP sygnalizuje, że zapewniłaby mu poparcie), ale mogą też zostać rozpisane nowe wybory. To wszystko osłabia kanclerz Merkel i może sprowokować wewnątrzpartyjny pucz przeciwko jej przywództwu.

Foto: GG Parkiet

– Angela Merkel była klejem, który trzymał UE razem przez ostatnie 12 lat, stabilną siłą w niespokojnych czasach. Rynki w Niemczech będą więc chciały szybkiego rozwiązania i preferują to, w którym Merkel zostaje na stanowisku – uważa Rebecca O'Keeffe, analityczka z Interactive Investor.

– To jak ta saga się potoczy w nadchodzących dniach, będzie kluczowe dla europejskich traderów. Nie można wykluczyć tego, że Niemcy staną się największym, politycznym „gorącym kartoflem" dla strefy euro w tym roku – twierdzi Kathleen Brooks, analityczka City Index.

Część ekspertów wskazuje jednak, że na razie nie ma podstaw, by twierdzić, że polityczne zawirowania w Niemczech mogłyby doprowadzić do znaczącego osłabienia euro w średnim terminie. – Niemiecka gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji, z 2,5-proc. wzrostem PKB, niskim bezrobociem i nadwyżką fiskalną. Spółki nie będą mocno ograniczały wzrostu inwestycji a wzrost gospodarczy może być szybki nawet w okresach politycznej niepewności – przypomina Holger Schmieding, ekonomista z Berenberg Banku. HK

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet