Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2025 01:19 Publikacja: 23.04.2024 06:00
Foto: Adobestock
Niemal 40 proc. obawia się nierzetelnych kontrahentów, a co trzeci mikro- i mały przedsiębiorca wskazał na niepokój w związku z ryzykiem podnoszenia składek na ZUS – wynika z badania UCE Research.
– Na wzrost kosztów najbardziej są narażeni mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności mają ograniczony zakres minimalizowania ryzyka wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo braku zmiany stóp procentowych nastawienie RPP zasadniczo się zmieniło – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej. Nie wykluczył obniżek stóp nawet w maju.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Choć Stany Zjednoczone są dla Polski ważnym partnerem handlowym, to cła nakładane przez administrację Trumpa nie zagrożą znacząco naszej gospodarce – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Ale w skrajnym scenariuszu polski PKB może stracić 0,43 proc.
Stopy procentowe pozostają bez zmian, główna stopa to wciąż 5,75 proc. – zdecydowała na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP).
W przestrzeni publicznej padają różne szacunki wpływu wojny celnej na gospodarki UE i w Polsce, ale szczególnie przewija się słowo „niepewność”.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,7 pkt w marcu 2025 r. wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Pierwszy od ponad trzech lat wzrost zamówień eksportowych na fali oznak ożywienia w Europie; najlepsze prognozy produkcji od połowy 2021 r.
Większość badanych uważa, że przepisy hamują rozwój naszych firm i gospodarki, biurokracja jest zbyt wysoka, a pieniądze z podatków się marnują.
W ostatnich tygodniach osoby mające dostęp do poufnych informacji zrealizowały kilka interesujących transakcji, a za niektórymi stały dobrze znane na rynku nazwiska.
Według informacji „Parkietu” do biura maklerskiego największego banku w Polsce mają dołączyć Kamil Kliszcz oraz Michał Marczak.
Na przestrzeni dwóch lat fundusze emerytalne niemal podwoiły zaangażowanie w obligacje korporacyjne. Chętnie obejmują też emisje Europejskiego Banku Inwestycyjnego i przeprosiły się z listami zastawnymi. Z portfeli wypadają papiery BGK.
Wzmocnienie konkurencyjności polskich firm, tania i zielona energia, obniżenie kosztów prowadzenia działalności, mądra polityka migracyjna, plan dla budownictwa, stabilne przepisy, wicepremier ds. gospodarczych – to czubek piramidy oczekiwań biznesu wobec rządu.
Zdecydowały kompetencje i doświadczenie. Za dużo też zajmowano się kadrami – tak przyczyny odwołania prezesa PZU tłumaczy Jakub Jaworowski, szef resortu aktywów państwowych. O następcy szefa firmy mówi: niewiele osób byłoby lepszych na tym stanowisku
Minister aktywów państwowych przyznaje, że decyzja o dymisji szefa PZU Artura Olecha jest zgodna z jego punktem widzenia. Nowego prezesa najpewniej wyłoni konkurs.
Na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa rada nadzorcza PZU odwołała w poniedziałek prezesa Artura Olecha. Jego miejsce zajmie do czasu powołania nowego prezesa Andrzej Klesyk. Przyczyn odwołania dotychczasowego szefa spółki nie podano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas