Niemal 40 proc. obawia się nierzetelnych kontrahentów, a co trzeci mikro- i mały przedsiębiorca wskazał na niepokój w związku z ryzykiem podnoszenia składek na ZUS – wynika z badania UCE Research.
– Na wzrost kosztów najbardziej są narażeni mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy z uwagi na rozmiar prowadzonej działalności mają ograniczony zakres minimalizowania ryzyka wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.
Nie brakuje bowiem czynników, które wpływają na nastroje, na co wskazuje także analiza Allianz Trade. – Konflikt na Bliskim Wschodzie podsyca pesymizm rynkowy. Rosnąca niestabilność w regionie ma obecnie znaczący wpływ na wyceny rynkowe – podają ekonomiści z firmy. – Inwestorzy drastycznie skracają czas podejmowania decyzji, często reagując na pojawiające się wiadomości w ciągu tego samego dnia handlowego – dodają.
W badaniu małe firmy jako kolejne na liście obaw wymieniły nierzetelnych kontrahentów (39,7 proc.), z kolei 28,2 proc. wskazało na podnoszenie składek na ZUS. – Mali przedsiębiorcy mają ograniczony kapitał własny i w znacznej części finansują swoją działalność kredytem. W przypadku wystąpienia zatorów płatniczych przedsiębiorcy mają trudności w spłacie swoich zobowiązań, co z kolei wpływa negatywnie na ich scoring bankowy, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić nawet do wypowiedzenia umowy kredytu i bankructwa przedsiębiorcy – mówi Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii prawa gospodarczego GKPG. Mniej niepokoją takie kwestie jak niestabilność polityczna kraju (3,1 proc. wskazań) czy spowolnienie gospodarcze (9,3 proc.).