Mniej niepewności, więcej optymizmu

Bariera niepewności wśród polskich przedsiębiorstw jest dziś najniższa od początku 2021 r. To jedno ze źródeł poprawy ich nastrojów.

Publikacja: 17.01.2024 06:00

Mniej niepewności, więcej optymizmu

Foto: Bloomberg

Do takich wniosków prowadzi miesięczny indeks koniunktury obliczany przez Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie ankiety wśród 500 przedsiębiorstw (w tym mikrofirm). To pierwszy wskaźnik, który pozwala na ocenę kondycji polskiej gospodarki na początku 2024 r. Jego oficjalna publikacja planowana jest na środę.

W styczniu MIK wzrósł do 101,2 pkt ze 100,1 pkt w grudniu. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej granicy 100 pkt. co oznacza, że więcej firm raportuje poprawę swojej sytuacji niż jej pogorszenie. Wcześniej niemal nieprzerwanie od połowy 2022 r. był poniżej 100 pkt. Optymistyczny wydźwięk styczniowego odczytu wzmacnia to, że PIE po raz pierwszy opublikował dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych. Dotąd historia MIK, sięgająca początku 2021 r., była zbyt krótka, aby zastosować korektę sezonową. To zmniejszało wartość poznawczą wskaźnika. Szczegóły ankiety, na której bazuje MIK, wskazują, że w styczniu poprawiły się oczekiwania firm dotyczące liczby zamówień i wartości sprzedaży. Wciąż jednak przewagę mają przedsiębiorstwa, które spodziewają się spadku popytu. Jednocześnie wyraźnie powyżej 100 pkt utrzymała się składowa MIK wyrażająca planowane zmiany zatrudnienia. – Wskazuje to na chęć zatrudniania pracowników, mimo trudnych uwarunkowań prowadzenia biznesu – oceniają analitycy z PIE.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Amundi wierzy w euro
Gospodarka krajowa
Są nowe dane o produkcji budowlanej w Polsce. Jest lepiej od prognoz
Gospodarka krajowa
Kolejne rozczarowanie z polskiej gospodarki. Tym razem dotyczy sprzedaży detalicznej
Gospodarka krajowa
GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu; konsensus: +3,8%
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka krajowa
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa rozczarowała. "Po wystrzale prawie nie został ślad"