Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.01.2025 00:52 Publikacja: 17.01.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Do takich wniosków prowadzi miesięczny indeks koniunktury obliczany przez Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie ankiety wśród 500 przedsiębiorstw (w tym mikrofirm). To pierwszy wskaźnik, który pozwala na ocenę kondycji polskiej gospodarki na początku 2024 r. Jego oficjalna publikacja planowana jest na środę.
W styczniu MIK wzrósł do 101,2 pkt ze 100,1 pkt w grudniu. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej granicy 100 pkt. co oznacza, że więcej firm raportuje poprawę swojej sytuacji niż jej pogorszenie. Wcześniej niemal nieprzerwanie od połowy 2022 r. był poniżej 100 pkt. Optymistyczny wydźwięk styczniowego odczytu wzmacnia to, że PIE po raz pierwszy opublikował dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych. Dotąd historia MIK, sięgająca początku 2021 r., była zbyt krótka, aby zastosować korektę sezonową. To zmniejszało wartość poznawczą wskaźnika. Szczegóły ankiety, na której bazuje MIK, wskazują, że w styczniu poprawiły się oczekiwania firm dotyczące liczby zamówień i wartości sprzedaży. Wciąż jednak przewagę mają przedsiębiorstwa, które spodziewają się spadku popytu. Jednocześnie wyraźnie powyżej 100 pkt utrzymała się składowa MIK wyrażająca planowane zmiany zatrudnienia. – Wskazuje to na chęć zatrudniania pracowników, mimo trudnych uwarunkowań prowadzenia biznesu – oceniają analitycy z PIE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według ekspertów globalnej firmy zarządzającej aktywami waluta strefy euro ma być w tym roku silniejsza od amerykańskiego dolara.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
Sprzedaż detaliczna w grudniu 2024 r. urosła o 1,9 proc. rok do roku (w cenach stałych) – podał w czwartek GUS. To wynik dużo słabszy od średniej prognoz ekonomistów dla „Parkietu” (+4 proc.).
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 1,9% r/r w grudniu 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,9%.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Produkcja przemysłowa i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosły w grudniu słabiej od prognoz. Wyższa od spodziewanej była zaś skala redukcji etatów w firmach.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 0,2 proc. rok do roku – podał w środę GUS. To dane gorsze od średniej oczekiwań ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta sugerowała wzrost o 1,4 proc. r./r.
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Wiemy, dlaczego firmy w Polsce powstają, a także z jakich powodów najczęściej upadają.
Chińskie firmy przemysłowe doświadczyły we wrześniu najostrzejszego pogorszenia wyników od czasu pandemii Covid-19.
Liczba wniosków o upadłość od początku roku osiągnęła 452, co stanowi drugą co do wielkości wartość od 13 lat. Tylko w sierpniu upadły 63 firmy, co jest czwartą największą liczbą od kryzysu Covid. Najwięcej upadłości odnotowano w sektorze dóbr konsumpcyjnych.
O tym, że robotyzacja i automatyzacja stanowią wsparcie w rozwoju przedsiębiorstw i produkcji nikogo, kto wdrożył te rozwiązania, nie trzeba przekonywać.
Liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce konsekwentnie rośnie, w I kwartale o ponad 30 proc., a w całym 2024 r. zbliży się do 6000 otwartych postępowań.
Jednolite unijne standardy raportowania czynników zrównoważonego rozwoju (ESRS-y) mają dość skomplikowaną strukturę. Objęcie danymi standardami i konkretnymi wymogami zależeć będzie od wielkości spółki, branży oraz od specyficznej sytuacji danego przedsiębiorstwa. Poniżej postaram się przedstawić najważniejsze elementy tej układanki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas