Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research oraz sieci handlowe Intermarché i Bricomarché, niewielu Polaków jest obecnie zainteresowanych uruchamianiem własnego biznesu.
Pierwsza wartość Indeksu Przedsiębiorczości, który będzie aktualizowany co pół roku, wynosi 15 pkt i oznacza stosunek liczby Polaków w wieku 25–55 lat chcących uruchomić swoje przedsiębiorstwo w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w konkretnej branży, na podstawie już opracowanego planu biznesowego, i gotowych zainwestować co najmniej 10 tys. zł, do liczby wszystkich osób deklarujących chęć założenia biznesu. Autorzy zauważają, że oznacza to, iż zaledwie 2,7 proc. ankietowanych jest w pełni przygotowanych do założenia firmy w krótkiej perspektywie.
– Przyjrzeliśmy się bliżej między innymi czynnikom motywującym Polaków do zakładania firm, barierom hamującym ich przed wyborem tej ścieżki rozwoju, a także najchętniej wskazywanym branżom i modelom biznesu potencjalnej działalności – mówi Marek Sawa, członek komitetu wykonawczego Grupy Muszkieterów, która odpowiada za rozwój Intermarché i Bricomarché w Polsce.
Najczęstszym, bo wskazanym przez 29,5 proc. osób, czynnikiem motywującym Polaków do zakładania działalności gospodarczej jest samodzielność i niezależność. Z kolei 29,1 proc. mówi o uzyskaniu większego zarobku, a 24,8 proc. o chęci zrealizowania dawnego marzenia.
Spośród osób zainteresowanych uruchomieniem firmy aż 40 proc. wskazało na handel – wśród nich 9 proc. chciałoby sprzedawać ubrania, 8 proc. artykuły do domu lub ogrodu, a 7 proc. kosmetyki i biżuterię. Jeśli chodzi o inne sektory, to 9 proc. jest zainteresowane wejściem w technologie informatyczne, a 8 proc. chce zająć się produkcją.