Pomysły firm na przetrwanie w kryzysie

Sytuacja gospodarcza nie oszczędza przedsiębiorstw. Duże firmy potrzebują budżetu na nowe rozwiązania i ekspansję, małe walczą o przetrwanie.

Publikacja: 26.06.2023 21:21

Pomysły firm na przetrwanie w kryzysie

Foto: Adobe Stock

To, jak firmy reagują na niekorzystną sytuację gospodarczą, zależne jest od ich wielkości. Największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 50 pracowników, rzadziej niż mniejsze decydowały się na podwyżki cen produktów i usług (57 proc. dużych firm vs. 67 proc. małych). Skupiały się na budowaniu poduszki finansowej (39 proc.), a co trzecia wystąpiła o dotacje. Duże firmy trzy razy częściej niż najmniejsze decydowały się na ubezpieczenie majątku firmy (31 proc. dużych vs. 9 proc. małych firm) oraz poszerzenie działalności w Polsce (28 proc.) i za granicą (16 proc.). Co piąta przeniosła działalność do internetu.

67 proc.

małych firm zdecydowało się w okresie trudności gospodarczych na podwyżki cen swoich produktów i usług. Rzadziej na taki krok decydowały się duże firmy (57 proc.)

Najmniejsze firmy (zatrudniające 1–9 pracowników) na kryzys zareagowały podwyżką cen usług. Zdecydowało się na to aż 67 proc. z nich. Małe biznesy w odpowiedzi na niekorzystną sytuację gospodarczą musiały również ograniczyć inwestycje – przyznało tak aż 6 na 10 firm. Częściej również zmniejszyły wydatki na reklamę (38 proc. małych firm vs. 23 proc. średnich firm). 12 proc. właścicieli ograniczyło działalność swojej firmy w Polsce, a co dziesiąty – także za granicą. Warto również zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do średnich i dużych firm najmniejsze przedsiębiorstwa najrzadziej decydowały się na przeniesienie działalności do internetu – zrobiło tak zaledwie 4 proc. z nich. Dla porównania, taki krok podjęło 17 proc. przedsiębiorstw średniej wielkości oraz 21 proc. największych firm.

60 proc.

małych firm musiało w trwającym okresie spowolnienia ograniczyć inwestycje. Niemal dwie piąte z nich zdecydowało się na zmniejszenie wydatków na reklamę

– Jak wynika z naszego badania, zdaniem 27 proc. przedsiębiorców żadne z podejmowanych przez nich w ostatnich dwóch latach wysiłków nie przyniosły efektów, a sytuacja firmy nie uległa poprawie lub wręcz się pogorszyła. Są jednak właściciele firm, którzy dostrzegają pozytywne skutki swoich działań w ostatnich dwóch latach. 16 proc. uważa, że to inwestycje oraz rozszerzenie działalności pozytywnie wpłynęły na rozwój przedsiębiorstwa, 15 proc. jest zdania, że pomogło im zwiększenie popytu na produkty i usługi oraz pozyskanie nowych klientów i rynków. Co 10. firmie rozwój ułatwiły dotacje rządowe i unijne oraz dofinansowania zewnętrzne – wylicza Adam Dwulecki, prezes zarządu Wiener TU SA Vienna Insurance Group.

83 proc.

najmniejszych firm skupi się w tym roku na przetrwaniu. Dla odmiany 88 proc. największych firm planuje się skupić na rozwoju, a 80 proc. – na poszerzeniu swojej oferty.

Z badania Wienera wynika ponadto, że wielkość przedsiębiorstw wpływa również na ich plany na najbliższy rok. Największe firmy w większości planują skupić się w tym roku na rozwoju (88 proc.) i poszerzeniu swojej oferty produktów bądź usług (80 proc.), natomiast dla najmniejszych podstawowym celem jest przetrwanie na rynku (83 proc.).

Gospodarka krajowa
Produkcja przemysłowa znów mocno rośnie. Nowe dane GUS mocno zaskoczyły
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno