Wyniki najnowszego Barometru Obsługi Zobowiązań - obliczanego co kwartał przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) - pokazują, że rekordowa inflacja negatywnie wpływa na nastroje Polaków, dotyczące terminowej spłaty zobowiązań (czyli regularnych płatności - np. czynsz, opłaty za telefon, internet, TV, energię, gaz, ogrzewanie, wodę, czesne, podatki, składki ZUS/NFZ - oraz rat kredytów i pożyczek, leasingu.).
- Ponad połowa gospodarstw domowych zmierzyła się w ostatnich miesiącach z problemami ze sfinansowaniem nie tylko tych zwykle większych wydatków np. na opiekę medyczną, ale również podstawowych opłat za energię elektryczną lub czynsz - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.
Barometr Obsługi Zobowiązań (BOZ) to indeks obliczany na podstawie odpowiedzi respondentów, dotyczących bieżącej oraz prognozowanej obsługi zobowiązań finansowych.
W pierwszym kwartale 2023 r. wartość BOZ wyniosła 88,7 pkt. wobec 86,8 pkt. w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. Minimalny wzrost wskaźnika nie jest jednak powodem do optymizmu.
Czytaj więcej
Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym zmalała w styczniu dziesiąty miesiąc z rzędu, ale najmniej od maja 2022 r. Poprawie koniunktury towarzyszy słabnięcie presji inflacji. To sugeruje, że spowolnienie i inflacja były związane z ograniczeniami podaży.