W USA czerwono. Ale na giełdzie w Warszawie wygrały byki

Indeksy na GPW zakończyły piątek wzrostami. Motorem zwyżek były banki i spółki energetyczne. Czy w czerwcu hossa będzie kontynuowana?

Publikacja: 31.05.2024 17:56

W USA czerwono. Ale na giełdzie w Warszawie wygrały byki

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

Jeszcze rano wiele wskazywało, że podczas piątkowej sesji na GPW zobaczymy kontynuację środowej przeceny (w czwartek sesji nie było). Indeksy rozpoczęły dzień od spadków, ale przewaga sprzedających nie była duża. Już po godzinie handlu zarówno WIG, jak i WIG20 wyszły na plus. W dalszej części sesji kupujący już nie oddali inicjatywy.

Analogicznie wyglądał przebieg notowań na zagranicznych giełdach w Europie. Główne indeksy rosły, oscylowały w okolicach wczorajszego zamknięcia, ewentualnie lekko spadały (np. DAX).

Nastrojów w Europie nie popsuł spadkowy handel za oceanem. Po spokojnym otwarciu na Wall Street, w kolejnej godzinie Nasdaq i S&P zaczęły tracić na wartości - przy czym ten pierwszy indeks spadał mocniej (ponad 1 proc.). Inwestorów zaniepokoić mógł m.in. odczyt indeksu Chicago PMI za maj. Wyniósł tylko 35,4 pkt wobec prognozowanych 40,9 pkt. Jest najniżej od jesieni 2022 r.

WIG blisko rekordu

W Warszawie na zamknięciu notowań WIG wzrósł o 0,72 proc. do 86,3 tys. pkt, a WIG20 poszedł w górę o 0,87 proc. do 2485,5 pkt. Wprawdzie nie udało mu się sforsować psychologicznego oporu na poziomie 2500 pkt, ale za to oddalił się od ważnego (z punktu widzenia analizy technicznej) wsparcia na wysokości 2450 pkt. Główny indeks warszawskiej giełdy znajduje się aktualnie blisko historycznego rekordu z 20 maja 2024 r., kiedy to przekroczył 89 tys. pkt.

Motorem wzrostów podczas piątkowej sesji na GPW były banki oraz spółki energetyczne. Indeks WIG-banki pod koniec sesji był liderem zwyżek wśród wskaźników branżowych. Zyskiwał ponad 2,5 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł ponad 70 proc. To właśnie banki, z uwagi na skalę ich wzrostów i duży udział w portfelach indeksów, są motorem trwającej już prawie dwa lata hossy na warszawskiej giełdzie.

Kiedy skończy się hossa?

WIG od jesieni 2022 r. urósł już o 84 proc. Nie brak opinii, że spadkowa korekta jest nieuchronna. Pytanie zasadnicze brzmi natomiast czy będzie to tylko korekta czy zmiana trendu. Wprawdzie obecna hossa trwa już wyjątkowo (jak na polski rynek akcji) długo, ale nie brak też argumentów za jej kontynuacją. Wyceny na GPW nadal są relatywnie niskie w ujęciu historycznym i wobec cen zagranicznych aktywów. Z kolei dobre fundamenty spółek znajdują potwierdzenie w publikowanych wynikach. Większość z nich już pokazała dane za I kwartał 2024 r. (ostatnim dniem na publikację tego raportu przez spółki notowane na rynku głównym GPW jest 31 maja).

Z kolei globalne nastawienie do rynków akcji będzie zależeć m.in. do ruchów banków centralnych, które obecnie wchodzą w okres decyzji o obniżkach stóp procentowych. O tym jak szybko będą one następować i jaka będzie ich skala decydować będzie m.in. poziom inflacji. W tym kontekście warto odnotować piątkowy odczyt dotyczący inflacji za maj w strefie euro. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,6 proc. wobec 2,5 proc. oczekiwanych przez rynek. Z kolei w ujęciu bazowym CPI wzrósł o 2,9 proc. wobec prognozowanych 2,7 proc.

Giełda
Przejście do konsolidacji
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Giełda
11 bit studios próbuje uniknąć grzechów branży
Giełda
Kolejne, symboliczne zwycięstwo byków na GPW
Giełda
Akcje linii lotniczych czeka awaryjne lądowanie?
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie we Francji
Giełda
Giełda w Warszawie bez wyraźnego kierunku. Nieśmiałe wzrosty