Na GPW konsolidacja po udanym miesiącu

WIG20 stracił w czwartek 0,3 proc., mWIG40 0,6 proc., a sWIG80 zamknął notowania 0,08 proc. nad kreską. Rynek czeka na nowy impuls.

Publikacja: 30.11.2023 17:21

Na GPW konsolidacja po udanym miesiącu

Foto: Cezary Piwowarski

Czwartkową sesję na warszawskiej giełdzie z pewnością trudno zaliczyć do kategorii przełomowych. Wręcz przeciwnie: mieliśmy problem z obraniem kierunku, o czym najlepiej świadczy fakt, że WIG20 przez większość dnia był przyklejony do poziomu zamknięcia ze środy.

Początkowo popyt próbował jeszcze coś ugrać, ale wystarczyła w zasadzie godzina handlu, a byki musiały wrócić do szeregu. W tym miejscu można byłoby już zakończyć opis tego, co działo się dalej z indeksem blue chips. Przez długie godziny obserwowaliśmy przeciąganie liny. Nasz rynek obojętny był zarówno na nieznaczne wzrosty chociażby na rynku niemieckim, ale też i na spadkowy początek notowań na Wall Street. Ostatecznie więc WIG20 zamknął notowania 0,3 proc. pod kreską. Dobrą wiadomością jest to, że udało mu się obronić okrągły poziom 2200 pkt.

Ciekawiej było w drugiej i trzeciej linii, chociaż same wyniki indeksów średnich i małych spółek też mogą pozostawiać sporo do życzenia. Indeks mWIG40 stracił 0,6 proc., zaś sWIG80 zyskał 0,08 proc. W gronie „misiów” mieliśmy jednak kilka ciekawych przypadków. Z pewnością należy do nich zaliczyć mocną postawę akcji CCC, które zyskały 8,6 proc. To efekt publikacji wyników za III kwartał. Te z kolei czkawką odbiły się spółce PKP Cargo. Jej walory zostały przecenione o 7,8 proc.

Nasz rynek w ostatnich dniach ewidentnie przeszedł w stan konsolidacji. Cały miesiąc można jednak uznać za udany. Zaczynamy teraz grudzień i rozpoczyna się tradycyjne oczekiwanie na rajd św. Mikołaja. Czy faktycznie do niego dojdzie?

Wzrostom na GPW przeszkadzał m.in. mocny dolar. Para EUR/USD momentami spadała o 0,7 proc. schodząc nawet poniżej poziomu 1,09.

Czytaj więcej

Mocniejszy dolar prowokuje korektę kursu złotego

Na rynku surowców po południu widzieliśmy z kolei cofnięcie ropy naftowej. OPEC+ co prawda zdecydował o dodatkowym cięciu produkcji surowca, ale nie rozwiało to wątpliwości dotyczących postawy poszczególnych państwa. Kluczowa jest rola Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie chce ciąć produkcję. Pytanie tylko jak to będzie wyglądało w praktyce.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów