WIG20 potwierdza wsparcie na 2000 pkt.

Indeks dużych spółek w piątek przed południem zyskuje 1,2 proc., sięgając 2035 pkt. Na pozostałych rynkach w Europie trudno doszukać się takiego optymizmu.

Publikacja: 07.07.2023 11:36

WIG20 potwierdza wsparcie na 2000 pkt.

Foto: Adobe Stock

Po trzech z rzędu spadkowych sesjach WIG20 zabiera się do odrabiania strat i zacierania złego wrażenia. Punktem wyjścia do dzisiejszych zwyżek była czwartkowa obrona 2000 pkt. Choć ostatecznie wczorajsza sesja zakończyła się zniżką o 0,2 proc., to pod świecą wyrysował się długi cień, wskazujący na chęci zakupów po obniżonych cenach.

W piątek sytuacja rozwija się po myśli byków. WIG20 przed południem zwyżkuje do 2035 pkt, co oznacza 1,2-proc. umocnienie. W gronie dużych spółek najmocniejsze są Alior, KGHM, Pekao, PKO BP oraz JSW. Cała piątka zyskuje ponad 2 proc. Na czerwono Kruk, Dino i LPP. To ostatnie traci aż 3,55 proc.

Mniej dzieje się w drugiej i trzeciej linii spółek. mWIG40 przed południem zyskuje 0,33 proc., a sWIG80 utrzymuje się przy punkcie odniesienia.

Na szerokim rynku jedną z najmocniej przecenionych spółek jest XTB – spadek zbliża się do 7 proc.

WIG20 wraz z WIG to dziś jedne z najsilniejszych indeksów w Europie. Niemiecki DAX liże rany po czwartkowych spadkach i zyskuje jedynie 0,12 proc. Francuski CAC40 ze zwyżką o 0,2 proc. prezentuje się nieznacznie lepiej.

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym – zgodnie z oczekiwaniami – utrzymano stopy na dotychczasowych poziomach. Projekcje nie uległy dużej zmianie. Dziś o godz. 15:00 odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wcześniej poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. „Prawdopodobnie postawią kropkę nad "i" w sprawie lipcowej podwyżki stóp procentowych” - zakładają analitycy BM mBanku.

Na rynku walut obserwujemy stabilizację po kilku dniach słabszego zachowania złotego. Dolar kosztuje 4,12 zł, a euro 4,48 zł.

Zwyżkują za to rentowności polskich obligacji skarbowych. Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich zbliża się dziś do 5,9 proc. wobec 5,7 proc. jeszcze w środę.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów