Odbicie na rynku akcyjnym okazało się najsilniejsze od 2 tygodni. To po słowach Bostica z oddziału Fed w Atlancie, który powiedział, że bank centralny może przygotowywać się do pauzy w podwyżkach stóp w lato. Oznaczałoby to możliwość ostatniej podwyżki podczas lipcowego posiedzenia. Tak niewiele potrzeba było, aby obraz sytuacji na rynku akcyjnym zmienił się o 180 stopni. To tylko obrazuje jak oczekiwania związane z dalszym kształtem polityki monetarnej w USA wpływają na rynek akcyjny.
Te dziś kształtowane będą przez publikacje wskaźników aktywności sektora usługowego. Opublikowane już dane z Eurolandu okazały się zbieżne ze wstępnymi odczytami i nie wzbudziły większej reakcji rynkowej. Po raz kolejny za to pozytywnie zaskoczyły dane z Chin, gdzie wskaźnik PMI dla sektora usługowego wzrósł do 55.0 pkt. z 52.9 pkt. i mediany oczekiwań rynkowych na poziomie 54.2 pkt. Potwierdza to, że po zniesieniu obostrzeń covidowych tamtejsza gospodarka dynamicznie się rozpędza, co będzie także utrudniało spadek inflacji na świecie.
Dziś najważniejszym punktem dnia będzie publikacja indeksu ISM dla sektora usługowego w USA. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na spadek wskaźnika do 54.5 pkt. z 55.2 pkt. odnotowanych przed miesiącem. Pamiętajmy, że im lepsze dane z gospodarki tym gorzej dla inwestorów na Wall Street, bo będzie podbijać to oczekiwania związane z dalszą ścieżką stóp procentowych. Dziś warto zwrócić jeszcze uwagę na kilka wystąpień przedstawicieli FOMC. Głos zabiorą Logan z Dallas Fed, wspominany wcześniej Bostic, Bowman z Zarządu oraz Barkin z Richmond Fed.
Na rynku walutowym zmienność nie jest duża, a eurodolar stabilizuje się w pobliżu 1.06. Mocne dane z Chin wspierają waluty Antypodów, a dolar australijski jest najmocniejszy w gronie G10. Złoty pozostaje słaby jak na sentyment rynkowy. Kurs EURPLNa wraca powyżej 4.70, a dolar kosztuje 4.44.
US500.f; D1