Market Story: Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook

Akcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków.

Publikacja: 27.10.2022 18:36

Maciej Kietliński, ekspert rynku akcji XTB

Maciej Kietliński, ekspert rynku akcji XTB

Foto: materiały prasowe

Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?

O wynikach słów kilka

Zysk netto w trzecim kwartale spadł o 52% do 4,4 mld USD, wobec konsensusu na poziomie 5 mld USD. Przychody spadły o 4% do 27,71 mld USD, co oznacza najwolniejsze tempo wzrostu od czasu wejścia na giełdę w 2012 roku, po spadku w wysokości 1%, jaki miał miejsce w poprzednim kwartale. Może słabym pocieszeniem, ale zawsze jakimś, będzie fakt, iż spadek ten był mniejszy niż zakładali analitycy, którzy prognozowali 5% redukcję przechodów.

Zuckerberg, największy akcjonariusz Mety, odnotował w tym roku spadek wartości majątku włąsnego o 77 mld USD, ponieważ jego zdecydowaną większość stanowią akcje spółki. Według danych Bloomberga na początku 2022 roku wartość jego majątku wynosiła nieco ponad 125 mld UDD, ale po ostatnim spadku wartości akcji Mety jest ona warta 49 mld USD.

Spółka podała, że oczekuje, iż przychody w czwartym kwartale znajdą się w przedziale od 30 mld do 32,5 mld dolarów, wobec oczekiwań analityków na poziomie 32,2 mld dolarów.

Metaverse oderwany od rzeczywistości bardziej, niż można się spodziewać

Biznes w metawersum idzie dość słabo pomimo nowatorsko brzmiącej koncepcji, która może być wręcz postrzegana przez inwestorów jako 'zbyt piękna by była prawdziwa'. Przychody Reality Labs spadły do 285 mln USD, prawie o połowę w porównaniu z III kw. 2021 roku. Strata powiększa się do 3,67 mld USD, z 2,63 mld USD w III kw. 2021 roku. Kolejny czynnik ryzyka dotyczy sprzedaży headsetów VR i oprogramowania Metaverse. Może zaliczyć spowolnienie w obliczu globalnego spadku koniunktury na technologię i ograniczenia wydatków konsumentów. Microsoft wskazał na spadek popytu na komputery osobiste, o możliwej 'recesji' na rynku technologicznym informowali też producenci półprzewodników Intel i AMD. Spowolnienie to może sięgnąć również sprzedaży urządzeń Oculus, co stawia spółkę w jeszcze trudniejszej sytuacji. Co więcej firma poinformowała, że "straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku będą znacząco rosły z roku na rok (...) po 2023 roku spodziewamy się takiego tempa inwestycji Reality Labs, abyśmy mogli osiągnąć nasz cel, jakim jest wzrost całkowitego dochodu operacyjnego firmy w dłuższej perspektywie".

„Może i mamy słabe wyniki, ale innym poszło wcale nie lepiej. A poza tym to wina Apple”

Meta i inne spółki technologiczne ucierpiały przez obawy przed recesją i rosnącą inflacją. Spółka matka Google, Alphabet, i Microsoft również rozczarowały inwestorów wynikami za trzeci kwartał. Ponadto Meta zmagała się ze zmianami w polityce prywatności Apple uchwalonymi w 2021 roku, które uderzyły w jej podstawowy model reklamowy. Ten czynnik według spółki uszczuplenie prognozowanych 10 mld dolarów przychodów z reklam w 2022 roku. Światelkiem w tunelu dla spółki może być fakt, że liczba użytkowników najważniejszych platform Facebook i Instagram stale rośnie i pozwala utrzymać im miejsce w top5 najczęściej odwiedzanych platform społecznościowych na świecie (najpopularniejszy pozostaje Facebook, Instagram na 4 miejscu). Meta wskazała, że rejestrowała 197 milionów dziennych aktywnych użytkowników w USA i Kanadzie co daje wzrost o 1 mln wobec III kw. 2021 roku. Większość przychodów spółka wciąż czerpie z działalności użytkowników w Ameryce Północnej. W obliczu rosnących obaw o recesję, rynek reklamy może doświadczyć znaczącego spowolnienia, czego gorzki przedsmak mieliśmy w najgorszym czasie pandemii.

Nierealna rzeczywistość

Mark Zuckerbreg już w 2021 informował, że spółka zamierza przejść 'bolesną' i ryzykowną transformację, by w perspektywie długoterminowej zmienić się z platformy społecznościowej w technologiczny hub wirtualnych światów Metaverse, czego dowodem była zmianą nazwy. Meta Platforms zdominowała obecny rynek VR poprzez wysoko oceniane przez użytkowników urządzenia Oculus. 'Metaverse' również ma szansę na urzeczywistnienie, jednak zdaje się, że szanse na to, by doszło do tego w trakcie coraz głośniej pukającej do bram Wall Street recesji są równie realne, jak i sam Metaverse.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji XTB

Giełda
WIG20 przed kolejną szansą zakończenia korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI
Giełda
Niedźwiedzie udostępniły drogę do 2200 pkt
Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Giełda
Ryzyko geopolityczne