Komentarz po sesji: Dynamiczne podbicie

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,66%. mWIG40 podbił o 1,36% podczas gdy sWIG80 zyskał 0,54%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 814 mln, z czego 692 mln przypadło na indeks „blue chip'ów”.

Publikacja: 03.10.2022 17:27

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Poniedziałek przyniósł wyczekiwane odbicie na globalnych rynkach. Początek obrotu w Europie był jednak dość spokojny z uwagi na brak jednoznacznych sygnałów z Azji. Dodatkowo dzisiejsza sesja mijała bez handlu w Chinach co dodatkowo ograniczało wpływ na handel. Wraz z przebiegiem sesji w Europie dominować zaczynał jednak popyt. Spadające rentowności długu i dynamiczna zwyżka cen ropy pozwoliły na nieco optymizmu również wokół segmentu akcyjnego. W ujęciu makro/geopolityki trudno jednak wskazać wyraźny powód zwyżek (m.in. UK nie wycofało się z obniżek podatków) poza przyjęciem iż wyraźne pozycjonowanie rynku na tzw. „shortach” sprzyja dynamicznym ruchom w górę (lokalny covering/squeeze).

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o 6% zwyżce cen KGH i ponad 5% podbiciach walorów CPS, JSW czy CDR. Na szerokim rynku dało się zauważyć dynamiczne ruchy m.in. na walorach BMC, ZEP czy SNX, co sugeruje iż wraz z doniesieniami medialnymi rynek ma nadzieję na uszczegółowienie projektu dot. windfall tax w Polsce.

Z rynkowego punktu widzenia trend spadkowy w dalszym ciągu obowiązuje jednak dzisiejsza sesja generuje szansę dla strony popytowej na wygenerowanie początku tzw. bear market rally, wspieranego zamykaniem części pozycji krótkich.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów