Wczoraj straciło 11 z 15 indeksów sektorowych. Najwięcej przeceniły się WIG-chemia (-5,3%), WIG-media (-3,2%) i WIG-gry (-2,7%). Najbardziej wzrostowe za to były WIG-leki (+3,1%), WIG-informatyka (+1,5%) oraz WIG-motoryzacja (+1,1%). WIG-banki wczoraj po sporych zawirowaniach finalnie zamknął się 1,4% poniżej kreski.
Europejskie indeksy również zniżkowały. Euro Stoxx 50 (-1,4%), DAX (-1,3%), CAC 40 (-1,4%) wszystkie zamknęły się na minusie. FTSE wczoraj miało lepszą sesję, finalnie urósł o 0,1% względem poniedziałku.
Wczoraj GUS podał inflację CPI w Polsce, wyniosła 13,9% r./r., zgodnie z oczekiwaniami. Eurostat podał we wstępnym wilczeniu, że ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 8,1%, oczekiwania mówiły o 7,8%.
W USA również przewyższała strona podażowa. Dow Jones Industrial spadł o 0,7%, S&P 500 stracił 0,6%, a Nasdaq stracił 0,4%. Nikkei wzrasta wraz z osłabieniem jena. Ropa WTI obecnie kosztuje ok. 115 USD za baryłkę. W środę zaplanowane jest posiedzenie OPEC+. Euro w środę rano kosztuje 4,58 PLN, a dolar 4,28 PLN. Dzisiaj finalne odczyty przemysłowych PMI w maju. Oprócz tego Fed opublikuje Beżową Księgę. Czerwiec w Europie rozpoczyna się pozytywnie, kontrakty terminowe na DAX zyskują 0,6%.
Inflacja w Europie wciąż rośnie
Kamil Cisowski, DI Xelion
Test, którym dla giełd europejskich miał być powrót do handlu w USA po wydłużonym weekendzie, nie przebiegł śpiewająco. Handel rozpoczynał się poniżej poziomów neutralnych, a pomimo przedpołudniowej próby odbicia, mniej więcej po dwóch godzinach handlu rozpoczął się prawie nieprzerwany ruch w dół. Dane inflacyjne z szeregu europejskich gospodarek jednoznacznie potwierdzają, że pomimo prawdopodobnego osiągnięcia szczytu inflacji w USA i części innych gospodarek, presja w Europie pozostaje niezwykle wysoka. Wskaźnik dla całej strefy euro wzrósł z 7,5% r./r. do 8,1% r./r., 0,3 pp. powyżej oczekiwań, wspierany wzrostem inflacji bazowej z 3,5% r./r. do 3,8% r./r., a także gwałtownie drożejącymi paliwami, równoważącymi lekkie uspokojenie cen energii. Główne indeksy strefy euro spadały od 0,72% (Stoxx 600) do 1,43% (CAC40), na plusie zdołał zamknąć się natomiast brytyjski FTSE 100.