Indeksy ostro w górę

Notowania na warszawskiej giełdzie silnie rosły we wtorek po południu do czego przyczyniły się dobre nastroje na globalnych rynkach akcji, spowodowane między innymi lepszymi od oczekiwań wynikami jednego z wielkich banków z USA Goldman Sachs. GPW wspierały też rosnące ceny surowców, powiedzieli maklerzy.

Publikacja: 14.07.2009 17:32

Indeksy ostro w górę

Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki PG Piotr Gęsicki

Wzrostów w Warszawie nie powstrzymał fakt, że KGHM Polska Miedź SA był dziś po raz pierwszy notowany bez prawa do dywidendy i od kursu jednej z kluczowych dla indeksu WIG20 firm odjęto 11,68 złotego. Nie było też na GPW negatywnej reakcji na nieco gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej za oceanem.

"Już wczorajsza końcówka sesji była dobra. Mamy entuzjazm na Zachodzie, droższe surowce, dobre wyniki Goldman Sachs. Wyjaśniła się też sytuacja jak zachowa się kurs KGHM po odjęciu dywidendy" - powiedział makler DM PKO BP Mariusz Musiał.

Kurs KGHM rósł we wtorek pod koniec handlu o 5,1 procent. Najsilniej w gronie indeksu WIG20 zyskiwały natomiast walory Cersanitu SA. Producent wyposażenia łazienek podał dziś, że jego przychody wzrosły w czerwcu do 131,7 miliona złotych z 123,7 miliona złotych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Natomiast, zdaniem maklerów, przynajmniej krótkotermowo na zachowanie warszawskiej giełdy nie miały wpływu opublikowane we wtorek polskie dane makroekonomiczne w tym informacja o inflacji w czerwcu i saldzie rachunku obrotów bieżących za maj.

W ocenie niektórych zarządzających być może Polska stoi u progu hossy, dzięki spodziewanej poprawie sytuacji gospodarczej na świecie. Ich zdaniem WIG20 może zakończyć na poziomach o 10-15 procent wyższych niż obecne.

"Bessa na GPW się skończyła i teraz, przed następnym dynamicznym ruchem, mamy okres konsolidacji. Z danych historycznych wiemy, że bessy na giełdzie trwają krócej niż hossy" - powiedział dziennikarzom prezes AIG TFI Krzysztof Stupnicki.

"Korelacja między rynkiem akcji a dynamiką PKB jest bardzo duża, a wszyscy spodziewają się, że w przyszłym roku gospodarki USA, Unii Europejskiej i krajów wschodzących zanotują wzrost gospodarczy. Wydaje się, że mamy więc przed sobą trwałe wzrosty też na giełdzie" - stwierdził Stupnicki.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów