GPW zyskuje, długoterminowe perspektywy są dobre

We wtorek po południu indeksy warszawskiej giełdy lekko zyskiwały na fali powrotu optymizmu na światowych giełdach. W ocenie analityków długoterminowe perspektywy dla polskiej giełdy pozostają dobre, dzięki spodziewanej poprawie kondycji gospodarek całego regionu.

Publikacja: 18.08.2009 16:00

GPW zyskuje, długoterminowe perspektywy są dobre

Foto: Archiwum

O godzinie 14.34 indeks WIG20 zyskiwał 0,3 procent, paneuropejski FTSEurofirst 300 rósł o 0,8 procent, a budapesztański BUX o 2,3 procent. Nastrojów na europejskich giełdach nie popsuł niemiecki indeks nastrojów ZEW, który wzrósł w sierpniu wyżej niż oczekiwali tego analitycy.

- Wczoraj wybroniły się rynki azjatyckie, giełdy w USA są na plusie, stąd zwyżki na GPW, choć mają one miejsce przy niewielkich obrotach. Widać, że wciąż trwa wakacyjny marazm. Dużą rolę na GPW odgrywają inwestorzy zagraniczni, więc indeksy podążają za światowym sentymentem - powiedział makler w jednym z warszawskich domów maklerskich.

W trakcie wtorkowego handlu najlepiej spośród największych spółek zachowywał się Cersanit SA, którego akcje zyskiwały niemal 8 procent. Przyczyniła się do tego informacja, że firma zależna Cersanitu otrzyma 20 milionów euro kredytu od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

W ocenie części zagranicznych analityków, w dłuższym terminie na Giełdzie Papierów Wartościowych zagoszczą wzrosty. Dla rynku najważniejsze będą dane makroekonomiczne. - Przewidujemy, że polska gospodarka skurczy się w tym roku, zaś w przyszłym wzrośnie o 1,5 procent. W średnim terminie oczekujemy też, że sytuacja gospodarcza poprawi się w całym regionie, co będzie miało pozytywny wpływ na giełdę warszawską - powiedział szef działu analiz rynków wschodzących w Commerzbanku w Londynie Michael Ganske.

- Na razie giełda trwa w konsolidacji, sierpień jest zawsze okresem braku agresywnych ruchów. Wrzesień i październik może przynieść bardziej zdecydowane ruchy - dodał.

Od początku miesiąca indeks największych spółek WIG20 znajduje się powyżej psychologicznego poziomu 2000 punktów. W ocenie analityka, najistotniejsze dla giełdowych graczy będą doniesienia z polskiej gospodarki oraz gospodarek regionu. Polska giełda jest bowiem wciąż traktowana jako jeden z rynków wschodzących.

- Inwestorzy, w tym szczególnie zagraniczni widzą silną zależność Polski od krajów regionu. Polskie spółki nie należą do najbardziej ryzykownych wśród rynków wschodzących, są bardziej płynne, co w czasach spowolnienia gospodarczego jest raczej pozytywne - dodał Ganske z Commerzbanku.

Giełda
Giełda w Warszawie w górę mimo przeceny na zagranicznych rynkach
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą