Inwestorzy najwyraźniej uodpornili się już całkowicie na wiadomości z Libii, które jeszcze w zeszłym tygodniu dominowały w serwisach światowych. W bieżącym tygodniu większą uwagę przywiązują do spadku cen na rynku ropy czy też powracającym obawom o kondycję finansową Portugalii. Drugi z czynników wydaje się mieć jednak mniejsze znaczenie i nie przeszkadzał we wtorek graczom w kupowaniu akcji. Optymizm widać było szczególnie za oceanem, gdzie mocno zyskiwały papiery instytucji finansowych. O pozytywnych perspektywach na przyszłość świadczą też planowane z dużym rozmachem fuzje. Na rynku pojawiły się m.in. plotki, że Deutsche Telekom chce przejąć amerykańską firmę telekomunikacyjną Sprint Nextel.
Dobre nastroje udzieliły się też w środę inwestorom azjatyckim i dotarły, ale już tylko w szczątkowej postaci, do Europy. Dlatego sesja w Paryżu rozpoczęła się od 0,2-proc. przeceny. Rynek w Londynie zyskiwał 0,01 proc. a Frankfurcie 0,2 proc.
Na zielono rozpoczęła się też sesja w Warszawie. Na otwarciu indeks WIG zyskiwał 0,16 proc. do 48500 pkt. WIG20 rósł o 0,18 proc. do 2799,99 pkt czyli po raz trzeci w ostatnich dniach przymierzył się do forsowania bariery 2800 pkt. Na podobnych plusach otworzyły się też indeksy średnich i małych spółek. Po kwadransie obroty wynosiły 45 mln zł.
Najważniejszym wydarzeniem, która na naszym parkiecie skupia na sobie uwagę graczy jest wczorajsza decyzja rządu o zaakceptowaniu propozycji zmian w systemie emerytalnym w wersji minister Jolanty Fedak. Nie są one najlepsze dla przyszłych emerytów jak i obecnych inwestorów. Kończą jednak wielomiesięczne dyskusje, które niosły za sobą ryzyko, że zmiany będą jeszcze poważniejsze.
W Warszawie z porannych komunikatów warto zwrócić uwagę na [link=http://www.parkiet.com/artykul/1027792_Zysk-Pekao-powyzej-oczekiwan--6-8-zlotego-dywidendy-na-akcje.html]wyniki Pekao za 2010 r.[/link] Okazały się lepsze od oczekiwanych (zysk wzrósł do 2,53 mld zł) co przełożyło się na lekkie wzrosty na otwarciu. Po kwadransie kurs spadł jednak pod kreskę. Najwyżej z dużych spółek nad kreską wciąż pozostają Tauron i KGHM drożejące po 0,6 proc. Najsłabiej radzi sobie TVN tracący 0,8 proc.