Schłodzenie nastrojów na parkiecie w Warszawie

Czwartkowy handel na giełdzie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,52%, podczas gdy mWIG40 wzrósł o 1,0%, a sWIG80 o 1,22%.

Publikacja: 16.04.2020 18:06

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2  mld PLN z czego 977 mln to sam WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG_Energia (wpływ ENG) ze wzrostem ponad 5%, na drugim końcu szali był WIG_Odzież ze spadkiem 3,31%.

Dzisiejsza sesja w Warszawie stanowi w dużej mierze dopełnienie wczorajszych wydarzeń rynkowych, gdzie kupujący musieli zmierzyć się z istotną luką na WIG20 (z 6-9/03). Zainicjowanie korekty wsparte dodatkowo zostało analogicznymi ruchami na parkietach zagranicznych. Wydarzeniem sesji była ponownie publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z ostatniego tygodnia dla USA. Tym razem inwestorzy musieli zmierzyć się z publikacją rzędu 5,245 mln. Tym razem jednak trudno było zaobserwować rozegranie scenariusza z ostatnich tygodni – w myśl zasady – im gorzej tym lepiej (gdyż możemy najpewniej liczyć na kolejne ruchy FED). Dziś amerykańskie indeksy, po odczycie, osunęły się poniżej punktu odniesienia.

Lokalnie wydarzeniem otwarcia były mocne zwyżki walorów Energii (ostatecznie +21,15%) po tym jak PKN zdecydował się na podwyższenie ceny w wezwaniu do 8,35 PLN (z 7 PLN wcześniej). Sam PKN Orlen stracił dziś nieco ponad 3%. W zakresie WIG20 podwyższoną aktywność mogliśmy ponownie zaobserwować na walorach CCC (-5,82%), które korygowały ostatnie podbicie. Najpewniej część inwestorów jest zawiedziona brakiem daty otwarcia galerii handlowych w ramach poluzowania obostrzeń związanych z epidemią. Na mniejszych walorach obserwowaliśmy reakcje na komunikaty ze spółek. Ponad 15% zwyżkowały dziś akcje LiveChat'a po tym jak spółka podzieliła się szacunkami za IV kw. Po drugiej stronie tabeli widniały spadki na akcjach Forte (ostatecznie -6,3%) - spółka podała szacunki wynikowe za I kw. Kolejną sesję z rzędu obserwowaliśmy podbicie obrotów na walorach Biomedu Lublin, gdzie inwestorzy spekulują pod wykorzystanie frakcjonowania osocza w ramach terapii związanych z COVID19. Z małego parkietu warto wspomnieć o ponad 40% wzrostach Innogene i CherrypickGames (po komunikatach ze spółek).

Z rynkowego punktu widzenia na większości indeksów dotarliśmy do istotnych poziomów oporu. Ok. 30% odbicie od marcowych dołków stało się dla części inwestorów sygnałem do realizacji krótkoterminowych zysków. WIG20 musi się obecnie zmierzyć z luką z początku marca, która działać będzie jako strefa podaży. W przypadku SPX kurs dotarł do mocniejszego oporu 2850 pkt. Wydarzenia kolejnych dni będą świadczyć na ile inwestorzy wierzą w działania podjęte przez banki centralne zdołają ograniczyć negatywny wpływ na światowe gospodarki, a na ile było to jedynie korekcyjne odbicie dynamiczny spadków.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów