Polskie instytucje rynku kapitałowego, ubezpieczeniowego i bankowego oraz infrastruktury rynkowej wspólnie opracowały stanowisko „Advancing Capital Markets Union and Building Savings and Investments Union: Pan-European Integration and EU Regional Capital Markets Growth”.
Autorzy stanowiska podkreślają, że Unia Europejska potrzebuje skutecznego dostępu do kapitału, aby wspierać innowacyjne przedsięwzięcia oraz realizować cele związane z transformacją energetyczną, cyfryzacją i wydatkami infrastrukturalnymi. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią znaczące źródło dochodu narodowego i zatrudnienia w UE, są kluczowymi beneficjentami finansowania z regionalnych rynków kapitałowych.
Czytaj więcej
Przedstawiciele siedmiu giełd papierów wartościowych z Europy Środkowej oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podpisali w Bratysławie memorandum o współpracy.
Co postulują polskie instytucje?
Stanowisko zawiera osiem kluczowych rekomendacji na rzecz rozwoju Unii Rynków Kapitałowych oraz budowy Unii Oszczędności i Inwestycji. Przedstawione priorytety obejmują zrównoważone podejście do integracji rynków, przyciągnięcie inwestorów indywidualnych, rozwój funduszy i planów emerytalnych oraz PE/VC/PD, uproszczenie regulacji dla MŚP, intensyfikację edukacji finansowej, zwiększanie płynności rynków, optymalizację procesów post-transakcyjnych, a także odbudowę bankowości inwestycyjnej.
Przedstawiciele rynku podkreślają, że teraz jest dobry czas na działanie w związku z polską prezydencją w Radzie UE w 2025 r. Będzie to szansa na promocję tych priorytetów wśród państw członkowskich. Strategicznym celem będzie dążenie w kierunku regionalnych hubów finansowych, które będą odzwierciedlały specyfikę dopasowaną do potrzeb regionalnych, innowacyjnych MŚP. Polska propozycja kładzie nacisk na równowagę pomiędzy szeroką integracją, a zachowaniem konkurencyjności regionalnych rynków kapitałowych.