Giełdy Europy Środkowej łączą siły

Przedstawiciele siedmiu giełd papierów wartościowych z Europy Środkowej oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podpisali w Bratysławie memorandum o współpracy.

Publikacja: 18.11.2024 12:17

Giełdy Europy Środkowej łączą siły

Foto: Adobestock

Przedstawiciele giełd papierów wartościowych z Bratysławy, Budapesztu, Bukaresztu, Sofii, Lublany, Warszawy i Zagrzebia, przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), zobowiązali się do wzmocnienia współpracy oraz podejmowania działań na rzecz umacniania pozycji lokalnych rynków kapitałowych na arenie międzynarodowej.

- Podpisanie memorandum stanowi fundament zacieśniania współpracy regionalnej, co umożliwi dalsze wzmacnianie rynków kapitałowych naszego regionu. Usprawnienie transgranicznych procesów pozwoli na bardziej efektywny przepływ kapitału, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności rynków kapitałowych regionu CEE. Wierzymy, że te działania znacząco zwiększą atrakcyjność inwestowania na rynkach zaangażowanych w projekt z perspektywy regionalnych inwestorów detalicznych oraz globalnych inwestorów instytucjonalnych – podkreśla Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.

Jak czytamy w komunikacie, memorandum wyznacza priorytetowe obszary rozwoju, które mają fundamentalne znaczenie dla stabilności i wzrostu gospodarczego w regionie. Jednym z kluczowych celów jest rozwój rynków pierwotnych, który ma ułatwić firmom z Europy Środkowej dostęp do kapitału, szczególnie na wczesnych etapach rozwoju i ekspansji. Rozbudowa tego segmentu rynku jest istotna dla małych i średnich przedsiębiorstw, które często mają ograniczone możliwości pozyskania kapitału z innych źródeł. Kolejnym istotnym celem jest operacyjna integracja infrastruktury rynku kapitałowego w regionie. Usprawnienie transgranicznych procesów oraz lepsze połączenie giełd pozwolą na stworzenie bardziej zintegrowanego i przyjaznego środowiska dla inwestorów i emitentów.

Giełdy i współpraca z EBOiR

Jednym z priorytetów jest też aktywizacja inwestorów detalicznych poprzez promocję inwestowania długoterminowego, zwiększenie płynności rynku oraz redukcję barier utrudniających inwestycje na regionalnych giełdach. Sygnatariusze memorandum podkreślają, że regionalna współpraca nie tylko umożliwia skuteczniejsze rozwiązywanie wspólnych wyzwań, ale także podnosi konkurencyjność całego regionu na arenie międzynarodowej. Połączenie zasobów i doświadczeń sprawia, że Europa Środkowa może stać się atrakcyjnym miejscem dla inwestycji kapitałowych oraz finansowania innowacji.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jako jeden z kluczowych partnerów memorandum, zadeklarował swoje pełne wsparcie dla regionalnych inicjatyw budujących silne i zrównoważone rynki kapitałowe. Dostrzega w tej inicjatywie szansę na dalsze wzmacnianie lokalnych gospodarek i systemów inwestycyjnych.

W komunikacie podkreślono, że zintegrowany i dynamiczny rynek kapitałowy Europy Środkowej stanie się atrakcyjną platformą inwestycyjną oraz ważnym impulsem dla przyszłego wzrostu i stabilności gospodarczej całego regionu.

Gospodarka światowa
Polityka może zaszkodzić gospodarce Francji. Czy Macron się zakiwał?
Gospodarka światowa
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?
Gospodarka światowa
Przecena w Europie, po ostrej wyprzedaży w USA
Gospodarka światowa
Dwie japońskie marki chcą się połączyć
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Gospodarka światowa
Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły
Gospodarka światowa
Zły czas dla bankierów inwestycyjnych